| loveisfreedom a întrebat:

stiu ca anorexia sau bulimia este o tulburare de alimentatie, dar daca o persoana ia laxative o perioada mai indelungata de timp(1 an) poate fi diagnosticata cu acceasi boala? Chiar daca nu a vomat mancarea si nu s-a infometat zile intregi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tulburarile de alimentatie sunt complexe. termenii de anorexie sau bulimie sunt niste termeni mai degraba populari, in general, in psihiatrie, se foloseste termenul de tulburare de alimentatie. iar administrarea pe terme lung a laxativelor este o tulburare grava de alimentatie fiindca duce la pierderea de minerale importante si leziuni cardiace severe.