| MihaelaTHA a întrebat:

Cum se manifesta bulimia si anorexia?
Fundita!

Răspuns Câştigător
| Etelca a răspuns:

Cand esti bulimic, mananci foarte foarte mult, dupa care te simti prost si vomiti tot ce-ai mancat (iti bagi degetele pe gat), iei laxative, pe cand la anorexie mananci putin, aproape deloc.Si daca esti bulimic si daca esti anorexic, o sa ajungi slab, piele si os, iti cade parul, unghiile se exfolieaza, tenul nu mai are stralucire naturala si poti muri daca nu consulti un doctor.Sunt tulburari alimentare foarte periculoase si des intalnite la adolescenti (de obicei fete), acestia crezand ca sunt prea grasi sau indrumati de dorinta de a arata ca modelele de pe catwalk....comentariile uracioase ale prietenilor sau colegilor au si ele efect asupra acestor boli.

1 răspuns:
| Yuzoo a răspuns:

Bulimia - tulburare a comportamentului alimentar caracterizata printr-o necesitate necontrolabila de a manca in mare cantitate

Anorexia nervoasă - este o tulburare psihică din categoria tulburărilor de alimentare, caracterizată printr-o reducere anormală a greutății corpului și printr-o deformare a imaginii propriului corp cu teama prevalentă, persistentă, de îngrășare.