| crybaby220 a întrebat:

Stiu ca nu sunteti medici! Vreau doar o parere... alaltaieri seara m-a durut tare stomacul/burta si am varsat de 2 ori apoi peste cateva ore am putut sa dorm linistita. A doua zi ma durea burta doar cand mergeam repede sau ridicam ceva, dar era o durere suportabila. Astazi nu ma mai doare stomacul, dar ma doare in partea dreapta jos tot asa, cand fac miscare. Nu imi este greata sau altceva, chiar ma simt foarte bine, doar am durerea aceea... ar putea fi apendicele de vina? Mi-e foarte frica de operatie si sper din tot sufletul sa nu fie asa ceva. M-am uitat la cateva simptome de pe net si nu le prezint pe toate. oricum nu prea am incredere in site-uri ca de fiecare data cand ma uit cand ma doare ceva ajung la concluzia ca mor laughing asa voi poate ati trecut prin asta sau cunoasteti cazuri. Oricum daca durerea persista si maine o sa merg la un control.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Buna! Stiu ca sunt si medici printre noi! happy Care te pot ajuta cu un raspuns clar.
Cred ca raspunsul tau e in afirmatia ta "nu prea am incredere in site-uri ca de fiecare data cand ma uit cand ma doare ceva ajung la concluzia ca mor". E normal sa ne apuce un pic de frica cand nu ne simtim bine, dar e anormal ca acea frica sa fie mai mare decat trebuie. Eu cred ca la tine frica e mai mare ca durerea happy. Si eu eram asa, in adolescenta imi palcea sa citesc carti de medicina (care erau pe intelesul tuturor) in timp ce altii citeau romane de dragoste sau politiste, si asta ma influenta, daca citeam ceva despre cancer, si imi aparea un cos mai mare, ziceam "gata! o dau in cancer!", si ma apuca frica. happy happy happy
Eu zic sa stai linistita. Daca durerea mare a trecut, nu mai e o problema, va trece cu totul. Orice ar fi fost. Problematic era daca durerea se intetea, sau nu scapai de ea orice ai fi luat. Dar asa, ai facut si tu probabil o indigestie, care va trece oricum.

| Adry05 a răspuns:

E posibil sa fie asta. Ceva de genul s-a manifestat la o colega care avea. Sa mergi neaparat, cu cat stai mai mult la apendicita cu atat e mai grea operatia ca o dai in peritonita.

| anonimg a răspuns:

Simptomele sunt de apendicita. Durerea poate sa apara in orice zona a burtii.
Trebuie un control neaparat. Ar fi putut sa fie ulcer, dar nu cred ca este, deoarece nu te-ar fi durut cand faci miscare.
De murit nu mori; happy operatia de apendicita este rapida si nedureroasa.