| Carouri a întrebat:

Am o durere in partea dreapta jos a abdomenului. Durerea persista din luna mai. Am fost la doctor, am facut o serie de analize. Am facut tratamente pentru nisip la rinichi, nu a trecut durerea. Apoi am facut tratament pentru paraziti, insa tot nu a trecut. Apoi s-a constatat ca am apendicita. M-am operat si am scos apendicele, la 2 saptamani dupa operatie a aparut iar durerea. Inca ma doare in partea de jos a abdomenului. Ma doare mai ales cand fac efort, cand ma ridic de pe scaun, cand alerg, sar, etc.
Am fost la chirurg sa-i spun, am facut ecograf si au spus ca nu am nimic.
Inca ma doare si m-am saturat. Nimeni nu stie sa-mi spuna ce am. Voi continua la anul iar cu analize, etc.
Voi ma puteti ajuta cu cateva sfaturi? Sa cunoasteti cazuri asemanatoare? Stiti ce as putea avea?
MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ma gandeam ca poate e o ruptura a unuia dintre muschii abdominali, care nu se vede la ecografie si e foarte greu sa gasit la examenul obiectiv. Chirurgul trebuie sa se gandeasca la aceasta posibilitate su sa caute leziunea cu maxima atentie.

April
| April a răspuns:

Mai, mai, e clar ca de vina e coloana vertebrala! Si sunt foarte multe persoane cu problema asta. Ar trebui sa faci o radiografie de coloana sa vezi daca sunt stricaciuni pe acolo. Daca nu sunt inca, rasufla usurat si ai grija de coloana ta: fa gimnastica, nu ridica aplecandu-te in fata ci lasandu-te pe vine cu coloana dreapta, nu ridica lucruri grele, du sacose mai mici in ambele maini nu una mare intr-o singura mana, evita statul prelungit in picioare, obezitatea, frigul si umezeala, mergi la un oftalmolog ( atentie! daca cumva ai o problema de vedere de care nu esti constient poti adopta involuntar pozitii vicioase). In perioadele dureroase mergi la medicul de familie sa-ti dea antiinflamatoare si analgezice. Tot el o sa-ti dea si biletul de trimitere pentru radiografie.

| drbear a răspuns:

Se pare ca medicii au eliminat deja majoritatea cauzelor la care m-as fi gandit si eu. Iti propun sa incerci sa-ti faci un set de analize imagistice la un spital mai mare, pentru ca ecografia nu poate fi relevanta in toate cazurile. Am cateva idei in cap, dar as fi un profan si nu vreau sa sperii pe nimeni. Incearca (daca esti din Bucuresti) la spitalul Municipal si roaga-i sa iti faca orice analiza pot, imagistica si non-imagistica.

| dana_7742 a răspuns:

Citeste te rog informatii despre argila.pentru mine este ceva ce nu vreau sa-mi lipseasca din casa. sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dureri acolo dau si un ovar cu chisturi sau anexita, sau colonul, primul drum la ginecologie de fapt acolo trebuia sa mergi de prima data, poate apendicul nu a avut nimic dar medicii in goana lor dupa bani opereaza orice, in colon pot fi polipi, sau poate sa fie de la zona inghinala cu reflexe. Aseaza-te pe pat si incepe sa te palpezi, ia schema organelor de pe net, vezi cum sunt pozitionate ovarele si colonul si palpeaza-te, defineste singura ce organ sau intestin doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci ramane colonul sau de la incheietura piciorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi fost probleme pe coloana, la nivelul acela deci in dreptul apendicelui, in mod sigur ai fi avut dureri care se lasa pe picior, cateodata amorteste piciorul, daca nu ai alte simptime, gen varsaturi, dureri de cap, ameteli ma gandesc la colon ) scaune diareice sau constipatii, posibil sa nu fie de la organe ci de la coloana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu asa ceva dupa ce am ridicat o masina de spalat. Mentionez ca sunt operat de apendicita si nu am rinichi pe partea dreapta. A inceput cam la 1 zi dupa ce am ridicat cu intepaturi in dreptul operatiilor. Dupa un timp au mai cedat dar testiculul drept are acum o pozitie ridicata si imi simt operatiile amortite si ma mai si inteapa din cand in cand. Am facut 2 ecografii, am fost la trei urologi care au exclus hernia, am facut toate analizele si au iesit in regula. Toti doctorii au zis ca este o intindere ...etc. Inca nu stiu ce am si problema nu se amelioreaza dar parca nici nu avanseaza. Totul a inceput acum 2 luni. Are cineva ceva idei? La fel ca la Claudiu se agraveaza la efort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, am aceeasi problema, de peste 6 ani de zile, ma doar in partea de jos cand fac flotari, stau pe scaun etc, am facut eco, consultat de medici, nimica, cica nu e hernie este un ligament care se inflameaza usor, si eu sunt saturat mai ales ca inceput sa ma deranjeze tot mai des, nu stiu ce sa iti zic decat ca mai sunt si altii cu aceeasi problema cica fara solutie... pacat ca te-ai operat de apendicita degeaba. inca caut la randul meu raspunsuri, numai bine.

| Carouri explică:

Mersi de raspuns dar sunt baiat... big grin n-am ovare.

| Carouri explică:

Mersi. Ma doare dintr-o zi in care am ridicat un monitor destul de mare si greu. si l-am ridicat stant aplecat.
Dar chiar nu mi-a trecut prin cap sa fie ceva la coloana cand pe mine ma doare abdomenul, jos in partea dreapta...
Voi face si o radiografie.

| Alin_2237 a răspuns:

Cam naspa dar daca durerea nu inceteaza ia si u ceva creme pentru a te freca cu ele
eu zic sa ei si crema herba-gel e mentolata dar e f b se gaseste la farmacia veterinara.
sper sa iti treaca durerea
Craciun fericit si un an nou cu bine si cu sanatate

| Vladus a răspuns:

Salut. Sunt baiat si am exat aceiasi problema. De 3 ani tot merg la spital pentru teste si radiografii, si colonoscopii, etc. Nu mi-au gasit nimic. Halal doctori. Durerea e in dreapta jos si apare - dispare, iar cate-odata se lasa si in piciorul drept pana la genunchi. Totul a pornit de la ridicat.Am cautat raspunsuri dar nu am gasit nimic. Daca cineva a aflat intre timp care e problema, poate imi spuneti si mie. Multumesc.

| vicktor_9277 a răspuns:

Incearca cu tinctura de cretisora si traista ciobanului.se gaseste la plafar.intra pe net si citeste despre ele.

| gigagg16 a răspuns:

Salut am 33 de ani si am aceias problema cam de 7 ani
stai linistit ca nici un doctor nu cred ca iti poate raspunde la aceasta intrebare
eu am vb cu un profesor doctor foarte batran care venise la munposan care este langa gara de nord si mi-a zis ca poate fii un muschi abdominal care se contracta din diferite cauze adica cum dormi, in functie de vreme cand este inorat sau de cele mai multe ori cand ridici ceva. eu o patesc din cauza frigului frecvent cand sunt incordat. sau cand sunt stresat pe scaunul din dreapta sa nu faca soferul vreun accident. cel mai bine vezi tu cu cum reactionezi dupa diferite cazuri. eu tiam enumerat pe ale mele. acum 2 ani am ajuns la municipal si mi-am facut analizele pentru apendic din sange iar doctorul a zis ca sunt bolnav dar nu cu apendicu ci cu capul. am vb la spitalul coltea si nimmeni nu a stiut sa mi dea un raspuns corect. mult succes.