| retouchan a întrebat:

Stiu ca va parea ciudat, dar sunt"dependenta de guma".
Vreau sa spun ca ajung sa mananc si cate 3-4 pachete de guma pe zi(2 pachete cu 5 gume iar restul pachete normale). As vrea sa nu radeti de mine, dar mi`e teama ca poate sa imi ramana in gat sau ceva.La mine un pachet de guma nu rezista o zi! dati-mi sfaturi ce as putea ca sa uit de guma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madalinutza a răspuns:

Poi.
nu iti mai lua.cand iti vine sa mesteci guma, ia-ti un mar, o ciocolata, ceva.tongue In primul rand nu e prea sanatoasa.si in al doilea rand o sa te obisnuiesti si nu o sa mai poti manca nimic numai gumatongue Daca incerci sa mananci un mar sau o bomboana in loc de guma, o sa te dezobisnuiesti si nu o sa mai manancihappy. Incearcawinking:* Sper ca te'am ajutathappy

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu care credeam ca eu sunt dependent de guma... la mine a inceput altfel: treceam la un momentdat prin momente de stres continuu si ca sa ma calmez trebuia sa imi misc un musch ceva. Si ca sa nu tremur sau sa dau din picioare ma ascundeam in spatele ticului asta. Bine, a fost si util pentru ca altfel ar fi insemnat sa mananc continuu. Si eu consum guma zilnic. Mestec o guma cate 6-7 ore (stiu, nu e sanatos). Ma ajunge un pachet cate o saptamana. Incearca asa, mesteca o guma cate 6-7 ore fara sa o schimbi. Daca poti e dependenta de guma. Daca nu poti e dependenta de gustul pe care il are guma, ceea ce e mai usor de combatut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu ma asteptam ca tu sa imi zici ca si eu sun dependenta de guma si e putin 5 pachete eu mananc cate 11 pe zi si as vrea sa stiu cum sa scap de asta si eu sunt fata si ma cheama paula dar iti zic ca ar fi trebui sa maccam un ma amandoi dar nu pot sa mananc alt ceva pentru ca mi sa lipit guma in gura off cum sa fac sa nu mai mananc?

| Deny1301 a răspuns:

Cred ca ai reusit sa iti mai reduci din acele pachete de guma! Realizez ca in mom de fata esti mai mare decat mine cu 1 an! laughing
In caz ca nu ai reusit in a rezista acestei "ispite", singurul lucru pe care pot sa ti-l spun este sa incerci sa nu le mai inghiti macar! Ele fac foarte rau stomacului!
Bafta!winking

| Cristian0884df11 a răspuns:

Spune Bine ca altii se opresc la magazin pentru pachete de tigari si alea sunt mai daunatoare tu zici mersi ca esti la guma oricum e mai buna ca tigara