| retouchan a întrebat:

Stiu ca va parea ciudat, dar sunt"dependenta de guma".
Vreau sa spun ca ajung sa mananc si cate 3-4 pachete de guma pe zi(2 pachete cu 5 gume iar restul pachete normale). As vrea sa nu radeti de mine, dar mi`e teama ca poate sa imi ramana in gat sau ceva.La mine un pachet de guma nu rezista o zi! dati-mi sfaturi ce as putea ca sa uit de guma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madalinutza a răspuns:

Poi.
nu iti mai lua.cand iti vine sa mesteci guma, ia-ti un mar, o ciocolata, ceva.tongue In primul rand nu e prea sanatoasa.si in al doilea rand o sa te obisnuiesti si nu o sa mai poti manca nimic numai gumatongue Daca incerci sa mananci un mar sau o bomboana in loc de guma, o sa te dezobisnuiesti si nu o sa mai manancihappy. Incearcawinking:* Sper ca te'am ajutathappy

34 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Gandeste-te la aspectul tau cand mesteci guma", uita-te in oglinda". Apoi, gandeste-te cum te privesc cei din jurul tau cand vorbesc cu tine si tu mesteci tot timpul, nu consider ca e chiar frumos, mai ales ca esti fata. Sa stii ca orice invat are si dezvat si nu exista " nu pot". Prin asta iti vei dovedi ca esti un caracter puternic, sau nu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar guma este foarte daunatoare pentru stomac.Este ca si cum ai,, fraieri'' stomacul cand mesteci guma, el crezand ca mananci si urmeaza sa ajunga in stomac, acesta face loc si actioneaza intr-un fel dar tot ce a crezut el ca se va intampla nu se intampla si astfel sufera.Este foarte daunatoare si pentru dinti, distruge smaltul dintilor, am uitat, poate provoca boli de stomac.Incearca sa reduci urgent numarul gumelor mestecate, nu e bine. Daca tii la sanatatea ta nu exista nu pot.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Guma poate avea efecte laxative, dauneaza sanatatii stomacului si papilelor gustative.
Daca te respecti, limiteaza-te cu VOINTA, la un pachet pe doua zile (maxim).
Spor!

cami
| cami a răspuns:

Si, nu ti s-a intamplat niciodata sa-ti doresti sa intalnesti cat mai repede toaleta?

| hamsterx a răspuns:

Ushor de zis paul

| User a răspuns:

Pai nu-ti mai cumparalaughing

| User a răspuns:

Pai fa cumva sa nu mai treci pe langa magazinele cu gumalaughing)

| User a răspuns:

Le inghiti?:O.
Sunt doua variante:
1. Faci misto
2. Esti putin tralalabig grin

| BabyPink a răspuns:

3-4 pachete/zi? :O
Eu mănânc câte un pachet pe zi. Încearcă să mănânci câte o gumă/oră[mă refer la şcoală]. Când ai pauză schimbi guma laughing.
Dar trebuie să ai şi ambiţie!
Gândeşte-te că tu cheltui pe zi 5-7 lei/zi(ai zis 2 pachete mici, deci înseamnă că mănânci şi 2 mari).
Oricum, succes :d. O să ai nevoie!

| BabyPink a răspuns:

@strivesc_membre-n_menghine_alaturi_de_josef_mengele aici ai dreptatehee hee

| waXonwaXoff a răspuns:

Lasa, bine ca nu fumezi, sau te droghezi.

| putzulica a răspuns:

Mesteca altceva! si anume... ce iti place tie dar nu guma...winking

| madalykuka a răspuns:

Un motiv destul de bine prins in balamale laughing
o guma e cancerigena,,,

| retouchan explică:

DegeabalaughingNu ma pot abtzine! De fiecare data cand trec pe langa magazin intru si`mi cumpar gumahee hee

| retouchan explică:

Nu e frumos si nu e bine. da nu ma pot abtzine cryingx(

| retouchan explică:

Problema e ca le rod un pic si le inghit! Si stiu ca nu face binela stomac

| retouchan explică:

Paul27 si strivesc_membre-n_menghine_alaturi_de_josef_mengele
daca aveti chef d glume nu mai raspundeti!
De cand eram mica inghitzeam guma dupa ce isi pierdea gustul`!

| retouchan explică:

Lavy...am 12 anilaughing

| retouchan explică:

Nu am mai mancat de 3 zile nici o gumabig grin.progrese.ha?laughing

| robyroby a răspuns:

Si eu rumeg guma destul de des, 1 pachet / zi. Tu 3-4 pachete pe zi? Faci gaura in buget laughing. A devenit un " tic " sa am ceva in gura, asa ca iau guma. Pe langa faptul ca e destul de scumpa, nici nu e frumos sa mananci sad.

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

La 40 de ani multumeste-i Domnului daca vei mai avea 2 dinti... Daca ai vointa vei putea sa te lasi
Bafta!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezintoxicare, nene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii au probleme cu davaua, altii cu tutunul...altii? Cu gumele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa,bine ca nu fumezi,sau te droghezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i vanzatoarei sa nu iti mai dea (daca o cunosti) daca nu... ii poti spune mamei tale sau cine iti da bani...sa nu iti mai dea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu manac foarte multe bomboane.Zilnic.Desi nu am carii(ma spal de 2 ori pe dinti) si nu m-am ingrasat, nu vreau sa renunt la bombonele. Daca iti place, nu renunta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mestec guma, dar nu ola bola rolling on the floor. Primul pas ar fi sa schimbi guma, inlocuieste-o cu ceva mai prost, incet incet ai sa vezi ca iti piere tot cheful de guma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu care credeam ca eu sunt dependent de guma... la mine a inceput altfel: treceam la un momentdat prin momente de stres continuu si ca sa ma calmez trebuia sa imi misc un musch ceva. Si ca sa nu tremur sau sa dau din picioare ma ascundeam in spatele ticului asta. Bine, a fost si util pentru ca altfel ar fi insemnat sa mananc continuu. Si eu consum guma zilnic. Mestec o guma cate 6-7 ore (stiu, nu e sanatos). Ma ajunge un pachet cate o saptamana. Incearca asa, mesteca o guma cate 6-7 ore fara sa o schimbi. Daca poti e dependenta de guma. Daca nu poti e dependenta de gustul pe care il are guma, ceea ce e mai usor de combatut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu ma asteptam ca tu sa imi zici ca si eu sun dependenta de guma si e putin 5 pachete eu mananc cate 11 pe zi si as vrea sa stiu cum sa scap de asta si eu sunt fata si ma cheama paula dar iti zic ca ar fi trebui sa maccam un ma amandoi dar nu pot sa mananc alt ceva pentru ca mi sa lipit guma in gura off cum sa fac sa nu mai mananc?