| Cheeryda a întrebat:

strict pentru fete sau oameni specialisti in masura sa imi dea un sfat! Menstruatia nu mi-a venit niciodata regulat si mi-e frica sa ma duc la doctor. Nu am problema cand imi vine ciclul nu ma doare nimica, nu este nimic exagerat. Doar o usoara durere de mijloc sau de burta uneori ...Nu am luat anticonceptionale niciodata si viata sexuala mi-am inceputo acum 2 ani.
Mentonez ca am 25 de ani si menstruatia nu ma tine mai mult de 7 zile. Daca cineva poate sa imi dea un sfat sau se confrunta cu acceasi problema, ajutati-ma si pe mine cu un sfat!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci la medic. Sa nu iti inchipui ca e ceva special, va fi un consult ginecologic de rutina, ca acela pe care l-ai facut in prima luna de la inceperea vietii sexuale si macar anual de atunci. Trebuie sa stii ca nu aveai voie sa iti incepi viata sexuala avand menstruatii neregulate, pentru sanatatea ta ar fi trebuit sa te investighezi inainte de inceperea vietii sexuale.
Nu ai motive sa iti fie frica, menstruatiile neregulate reprezinta un pericol, consultatia ginecologica nu este dureroasa, nu are reactii adverse severe si nu te va pune in nici un pericol

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Frica la 25 ani sa mergi la medic? serios?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce ti-e frica? medicul nu te mananca, nu te f*** happy
Multe persoane au toata viata menstruatie dereglata, uneori devine normal dupa ce au nascut.
Ar fi bine totusi sa tragi o fuga la doctor.

| PogChamp a răspuns:

Ti-e frica sa primesti cunostinte despre corpul tau de la un doctor? Daca le ignori ele nu dispar, n-ai ce pierde daca mergi la doctor, abia afli daca totul e ok cu tine sau daca ai vreo afectiune. Ignoranta si indiferenta nu e cea mai inteleapta decizie cand vine vorba de corpul tau, avand in vedere ca ai doar unul.