| alabalaportocala_9734 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat acum 2 saptamani iar menstruatia trebuia sa imi vina ieri... si a venit... chiar in timpul unui alt contact sexual.

M-am bucurat deoarece imi era frica sa nu fi ramas insarcinata.

Problema e ca ciclul s-a oprit. mi-a venit doar foarte foarte putin.

Tot ieri am inceput sa iau anticonceptionale yasmin si acum nu stiu ce sa fac. Trebuie sa opresc medicamentele daca ciclul nu vine normal?

Am nevoie de un sfat pana merg la doctor.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O mica sangerare in timpul unui act sexual nu este menstruatie, asa ca s-ar putea sa fi insarcinata. Medicul care ti-a recomandat contraceptivele ar trebui consultat imediat pentru a sti ce e de facut. Daca cumva esti insarcinata, anticonceptionalele ii vor face rau bebelusului. Nu poti opri medicatia de capul tau. Du-te cat mai repede la ginecolog pentru a vedea ce e de facut. Inainte de a ajunge la ginecolog, un test de sarcina din urina de dimineata e obligatoriu.

5 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Pai daca ai facut-o fara prezervativ inseamna ca esti pregatita de o sarcina? daca nu atunci de ce rasti?winking gandeste-te

| MikyMi a răspuns:

Probabil a afectat ca ai avut si contact si ai inceput sa iei si pastile...tre sa ai mare grija...stai linistita si fa un control repejor!

| Munchkin a răspuns:

Ai luat anticoncepţionale fără să mergi la doctor? AI ÎNNEBUNIT?!? Ai idee cât îţi pot afecta organismul anticoncepţionalele luate greşit şi care nu se potrivesc cu organismul tău? Du-te mâine, la prima oră, la medic.

| Munchkin a răspuns:

P. S: Se întâmplă uneori ca, în primele zile de sarcină, să ai o sângerare care să ţină o zi, maxim 2. Aşa că s-ar putea să fi rămas însărcinată.

| alabalaportocala_9734 explică:

Revin cu noutati: Am facut un test si a iesit negativ. Menstruatia a inceput de ieri sa imi vina normal. Astept sa treaca si o sa merg la un consult. Oricum mare tampenie sa faci sex neprotejat. Numai eu stiu ce stari si vise am avut. Mersi de raspunsuri.