| aigi1 a întrebat:

Sunt baiat si am 13, 1, 47 inaltimesi greutate de 44 de kilograme.Am o problema nu stiu bine sa ma exprim dar cum as putea sa ma inalt?
Sunt cel mai mic din clasa si colegii si vecinii ma santajeaza.cum as putea sa ma inalt (am facut inot, baschet, volei si acum fac rugby) ajutati-ma va rog (numin place inotul)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nonameanca a răspuns:

Nu intra in panica! esti inca mic de varsta, mai este o gramada de timp pana cand corpul tau o sa fie complet dezvoltat. eu sunt clasa a 11-a, in a 9-a am avut colegi (baieti) de aceeasi inaltime cu mine (~1. 60), insa acum toti sunt mai inalti, au crescut f repede peste vara, au crescut in inaltime la varste de 17-18 ani...asa ca nu este cazul sa te agiti la 13 ani din cauza asta!

6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

In general sporturile care le-ai mentionat tu:inotul si baschetul te ajuta foarte mult in problema ta.De asemenea in sala de sport in care te antrenezi fixeaza-ti pe perete puncte cat mai inalte pe care sa le atingi prin inaltare. Punctele trebuie sa fie cat mai sus pentru ca sarind abia sa le atingi cu varful degetelor. Tine-te de sport(inot si baschet) pentru ca sunt singurele care te pot ajuta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-ti face probleme din asta, ai timp sa cresti. Iti dau exemplul fiului meu, la 13-14 ani era printre cei mai scunzi din clasa lui si la 20 ani a ajuns la 1, 85 m. Continua sa faci sport si nu strica sa urmezi si sfatul dat de myhay144. Sanatate si numai bine!

| myhay144 a răspuns:

Pai in principiu nu ai ce sa faci, daca esti scund esti scund trebuie sa te obisnuiesti si sa nu te deranjeze chestia asta, poti incerca inotul, dar ar mai fi o solutie, trebuie sa faci niste analize in care sa vada daca corpul tau produce destui hormoni de crestere, si daca iti iese ca nu ai destui doctorul ar trebui sa iti prescrie o reteta cu hormoni de crestere ca sa ajungi la nivelu de hormoni de crestere necesar, dar nu stiu daca sunt doctori specialisti in romania despre asa ceva, despre chestia asta am vazut documentar la tv acum nu stiu mai intereseaza-te si intre timp fa inot

| Noname_6326 a răspuns:

Cum adica"te santajeaza"?

| 3ntzz a răspuns:

Si eu am aceeasi problemacrying is piticcrying

| CursedBlackTiger a răspuns:

Depinde de corpul fiecaruia.De exemplu poti avea 13 ani si 1. 50 inaltime si de la 15 ani sa te dezvolti repede. Poti ajunge de la 1. 50 la 1. 80 sau mai mult.