| madalina2727 a întrebat:

sunt clasa a 12-a, in curand o sa vina bacul si admiterea la facultate(la medicina).Intrebarea mea este daca ma puteti ajuta cu vreun sfat despre cum sa invat mai repede si sa retin atat de mult si fara sa uit.Memoria ma ajuta, desi invat cam greu.Sa iau pastile pentru memorie? Ma gandesc ca pana o sa dau eu examenele mai e mult si sa iau peste cateva luni.Si ce fel de pastile? Doctora mea de familie mi-a spus ca pot lua memoplus ca sunt mai splabe, iar dupa pot lua ceva mai mult. Voi ce faceti pentru a putea invata mai repede? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| metamorfoz a răspuns:

Oww, ce faceam ce faceam eu pe vremea aia?! Ma, nu luam nimic, nici lecitina, nici memoplus... nimic! In schimb profa de bio avea tot felul de idei trasnite:
1. Aveam la aparatul urinar in carte la Tziplic un tabel groaznic de valori cu absorbtie-reabsorbtie la apa, la Na, K tampenii d-astea pe care nu puteam sa-l retin nici picata cu ceara.Si profa ma punea sa mi-l fac pe o foitza si sa il iau dupa mine peste tot, inclusiv la toaleta cand ma duc sa-l scot din buzunar si sa-l citesc o data! rolling on the floor era criminala!
2.Cand a fost vorba sa invat nervii cranieni - prima data am zis ca tampesc(ulterior au devenit preferatii mei). Am stat si-am citit tabelul ala de nu stiu cate ori pana l-am invatat cat de cat apoi mi-am facut biletele pe care scriam cate un nerv iar pe altele scriam mai multe cerinte legate de nerv gen: origine reala, aparenta, regiune inervata.Si extrageam de 2 ori: o data nerrvul si-odata intrebarea despre el.Si-mi pica de ex: nervul trigemen si originea aparenta.Si-ncercam sa-mi aduc aminte cum erau.Asta ca sa reusesc sa le stiu si pe sarite nu doar cap-coada.Era un mod bun de a-mi fixa exercitiul asta. (aaa, si mai stiu o "formula" misto pentru invtarea nervilor cranieni, da` ti-o dau in privat daca vrei)
3.Mult timp m-am chinuit la nervos cu fasciculele alea ascendente si descendente, cu statiile de releu, si incrucisare la al nu stiu catelea neuron si tot asa.Si tot citeam eu textul si ma chinuiam pana intr-un final cand am descoperit, dupa nu stiu cat timp, in carte la Ardelean schemele alea de pe margine...cu etajele.Moama, am avut o revelatie atunci, imediat le-am inteles si le desenam si eu tot ca sa mi le fixez!(spun asa, poate nici tu nu le-ai remarcat).
4.Profa de bio a mai avut stralucita idee de a ma pune sa scriu anumite chestii importante (formule la respirator sau anumite valori ale presiunii la schimburile de gaze sau eu mai stiu ce alte chestii d-astea) sa le scriu mare cu markerul pe niste foitze si sa le prind cu bold in perdea in camera mea.Nu vrei sa stii cum arata perdeaua mea dupa aceea! laughing Oricum mi-a fost de ajutor, le vedeam tot timpul si le citeam, ceea ce imi prindea bine!
5. Faceam diverse asocieri de cuvinte cu numere ...cuvantul mai lung cu valoarea mai mica si cuvantul mai scurt cu valoarea mai mare...ma rog, prostii d-astea, da` care pe mine ma ajutau la vremea aia.
Ti-am spus asa niste chestii cu care m-am confruntat eu atunci si ce faceam ca sa invat mai bine(ca de fapt asta ai intrebat). Nu luam pastile... dar cu asa ceva imi consumam existenta! laughing Ma gandesc ca poate ti-am dat idei care sa-ti usureze si tie invatatul! day dreaming Of, ce amintiri mi-ai trezit...

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu beam ceai verde indulcit cu miere si mancam ciocolata neagra. M-a ajutat la invatat.

| Leea1234 a răspuns:

Lecitina

| inna a răspuns:

Cumpara-ti Mentat de la farmacie, este pe baza de plante si este foarte mult.Eu iau si ma ajuta.Si eu dau bacul anul acesta.winking. Mult succes!

| alessyca a răspuns:

Incearca memo plus am auzit ca sunt destul de bune

| alexandra14 a răspuns:

Parerea mea este.nu poti invata repede temele d la scoala.stiu ca is multe. dar incearca sa citesti de 2 ori lecria(sau daca poti si de mai multe ori)Nici eu nu retin bine toate temele... dar incerc sa citesc fiecare lectie incet si bine. fara sa ma grabesc.(acum eu sunt in o classa mai mica... dar nu cred ca ai nevoie de pastile. daca nu erau ele tot invatai...parerea meahappy...succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui in primul rand sa mananci sanatos (legume, fructe, lactate...) apoi sa dormi 8 ore pe noapte; sa ai un program riguros; te duci la medicul de familie sa iti recomande daca este necesar vitamine, lecitina etc. Sa iei pauze de 10 minute la fiecare ora si sa faci un pic de gimnastica, sa asculti muzica sau pur si simplu sa inchizi ochii si sa incerci sa nu ta gandesti la nimic. Un lucru important este sa nu te stresezi de teama examenelor, sa nu intri in panica. Sa ai incredere in tine si in programul pe care ti-l vei face. Succes!

| xanadu a răspuns:

Încearcă să înveți rezolvând teste direct pe telefonul tău!
Îți recomand aplicația Admitere10 :)

http://www.edu10.ro/admitere10.html