Întrebare recomandată | Rexofere a întrebat:

Ce as putea sa iau sa retin mai bine cand invat pentru scoala? Pastile, ciocolata, orice ar putea ajuta! Vreau raspuns repede va rog.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

E ceva pastilă de ținut minte de-i zice "repetă-până-te-plictisești"

Cică dă rezultate excelente. Incearcă

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimic din cele mentionate de tine, doar sa INCHIZI urmatoarele: telefonul, computerul, televizorul si tableta, pana termini cu invatatul la toate obiectele, ca acelea sunt singurele care te distrag de la invatat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Lasa pastilele deoparte, creierul tau e perfect capabil sa absoarba informatia ca un burete din moment ce esti la scoala.Nu degeaba se zice : Repetitia e mama invataturii.
Si stabileste-ti un program de invatat, in liniste, in camera ta, timp in care altii sa nu te deranjeze(opresti netul). Poti consuma ciocolata neagra si nuci.Ciocolata obisnuita nu ajuta cu nimic la memorie, ci e doar zahar care te agita si face dificil invatatul.

| StoicAnalysis a răspuns:

In timp ce inveti, pune telefonul pe mod avion, pune-l departe de tine si fa acelasi lucru si cu laptop-ul sau calculatorul. Inchide si blocheaza orice obiect care te poate distrage de la invatat. Daca ai liniste in jurul tau e excelent. Apuca-te sa citesti cam o ora sau doua pe zi si gata. Inveti. Atat de simplu e. Fara pastile, cafele, ciocolata, etc.
In ziua de azi, nimeni nu poate invata cum trebuie pentru ca primesti notificari pe laptop/pc/telefon de pe tiktok, Instagram, Facebook, discord, etc. mai mereu. Si asta te distrage de la invatat, astfel tu uiti ce ai citit cand te duci sa vezi ce notificari ai primit.

| sammie a răspuns:

Să nu te mai gândești la alte lucruri ( să te gândești numai la acea lecție), să nu stai pe telefon în timp ce înveți, să nu fie gălăgie în jurul tău și să înveți mereu cu voce tare. Adică dacă ai ceva de reținut, atunci să spui acele propoziții cu voce tare de mai multe ori, iar dupa aceea sa inchizi cartea si sa vezi daca ai retinut ceva. Adica sa incepi sa spui ce ai retinut. Eu ti-as recomanda sa scrii ideile principale pe un caiet ca sa nu stai sa alegi din carte de fiecare data propozitiile care trebuie sa le stii. Si cele secundare le inveti daca mai vrei. Spor la invatat!

| JujiBubi1213 a răspuns:

Eu iau miere o lingura fiecare zi si tin minte si temele fara sa le scriu pe caiet sau alt undeva
La mine functioneaza

| Muncaciu_Eveline_1974 a răspuns:

In nici un caz pastile! Nu ti le recomand! Manca nuci cate 4 zi si vezi dupa un timp ce bine reti!