| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt clasa a-v-a si nu stiu ce sa fac. abia a inceput scoala si eu nu mai pot! fratele meu a inceput si el scoala si prentru ca eu sunt sora mai mare trebie mereu sa stau si dupa el caci parintiii mai sunt foarte ocupati la serviciu si bunicii nu inteleg ce facem noi in ziua de azi la scoala mai ales ca pe vremea lor se facea rusa...etc...deci eu ajung acasa la ora doua jumate (invat dimineata) dorm putin si trebuie sa il ajut pe fretle meu eu ajung uneori sa imi termin temele la opt jumate seara sau mai tarziu.am mult de scris pentru ca invat la un colegiu noational(colegiul national ion luca caragiale ploiesti) si aici ne da mult de scris. uneori nu pot sa adorm noaptea pentru ca nu prea satu la aer si satnd mai mult in casa nu mai am de ce sa fiu obosita daca nu fac nimic altceva decat sa scriu si nici macar la tv nu ma mai uit.de curand a fost ziua mea si nu am putut sa o serbez decat dupa o saptamana. nu mai suport. daca stau asa in fiecare zi o sa ma imbolnavesc sau alcceva si nici pofta de mancare nu imi mai e. ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Primul lucru pe care ar trebui sa il faci este sa discuti cu parintii tai. Pentro o fata de clasa a V-a stresul la care esti supusa este mult prea mare. Parintilor va trebui sa le explici ca nu poti face fata atator obligatii. Explica-le ca ai si tu nevoie de aer, de joaca, de recreere. Vor trebui sa inteleaga. In ceea ce il priveste pe fratele tau, incearca sa il ajuti din ce in ce mai putin. Asa, incetul cu incetul va reusi sa isi faca temele singur. Daca nu, va fi foarte rau pentru el pe viitor. In clasele mari vor veni examene, iar tu nu vei fi mereu acolo pentru a-l ajuta si pentru a-i rezolva testele. Dar nu uita sa le comunici aceasta decizie parintilor, cu explicatiile necesare, bineinteles. Explica-i si tu fratiorului tau ca el trebui sa isi faca singur temele, chiar daca din cand in can il mai ajuti sa inteleaga problemele cu care nu se descurca. ATENTIE! A-l ajuta sa inteleaga nu inseamna a-i face temele. Pe mine de exemplu nu m-a ajutat nimeni la teme niciodata, mi le-am facut singur si probabil de asta am obtinut rezultatele pe care le-am obtinut la scoala. Cu timpul se va obisnui. In privinta bunicilor, roaga-i sa isi mai petreaca si ei ceva timp cu fratele tau, explica-le ca tu esti prea ocupata si nu ai timp pentru a te recreea. Asta nu inseamna insa ca nu iti poti petrece din cand in cand putin timp cu fratele tau, jucandu-va sau desfasurand alte activitati impreuna. Vei vedea ca incetul cu incetul situatia grea prin care treci se va rezolva si tu vei putea duce o viata normala pentru o fata de clasa a V-a. NU uita sa le spui parintilor tai de problemele cu somnul si cu pofta de mancare. Cu acest lucru nu este de joaca. Iti doresc cu sinceritate ca problema ta sa se rezolve. Bafta!

Psihoyounger

| dragosh a răspuns:

Cam in aceeasi situatie am fost si eu ca tine, numai ca nu am niciun frate/sora.Eram tot asa ca tine.clasa a-V-a; clasa a-VI-a. M`a mancat undeva in clasa a-IV-a sa dau un test pentru admitere la clasa speciala de engleza.De unde atat, ca daca era doar de engleza faceam fata mai bine, dar stii si tu cum sunt profesorii astea in ziua de azi. i`a daca voi sunteti clasa speciala, mai rasariti, sa fiti si la ora mea! Toti erau asa!
Nu am suportat mai mult de 2 ani, apoi m`am mutat la nebunilaughing(tot la aceeasi sc da alta cls), ma simteam in largul meu.altfel era.nu tu teme in exces--->nu tu stres mai pe scurt!
Chiar nu stiu ce sa zic, dar cand eram eu in clasa a-V-a, adica acum 6 ani, pretentiile erau f mari, acum creca s`au dublat.
Incearca sa le spui parintilor tai cand au sedinta la scoala sa vb cu profesorii aia tampiti sa nu va mai dea atata de scris, ca doar nu va faceti toti doctori!
Succes si numai bine!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Scumpa mea discuta cu parintii, nu este usor intr-adevar sa te descurici singura. Dar fratele tau o sa invete mai bine daca isi face temele. Dupa parerea mea.isi face temele fiecare ia tu la sfarsit i le corectezi la uma ceea ce nu e greu.In timpul liber ia-l si pe fratele tau si plimbativa pe afara, prin parc macar la magazine.Eu una am 14 ani si nu cer ajutor pentru ca nu am, chiar daca am un frate de 21 de ani, nu vreau ajutor la teme, imi invat teoria si totul e bine.Mama sa fiu sincera sta mult cu capul pe mine si ma enerveaza lucrul asta, nici asa nu-i bine. Dar tu faci prea multe de una singura.

| ionica56 a răspuns:

Stabileste un program cu parinti tai.Intro ora temele frateklui in 2 ale tale si 2 de iesit la plimbare. munca prin casa.[daca faci. o faci pe parcurs ai grija sa fie mereu curat.]

SI in loc sa stai la calculator.Iesi la o plimbare sigur iti va prinde bine:*

| amaadina a răspuns:

sad nu stiu ce ar trebui sa faci... incearca sa iesi mai mult in parc...si spune'i fratelui tau ca ar trebui sa isi faca singur temele pentru. ca nici pe tine nu te'a ajutat nimeni. Spune'le parintilor ca ar trebui sa petreaca mai mult timp cu tine si cu fratele tau...happy
Oricum... ceea ce faci mi se pare ca e prea mult pentru. o fetita de clasa a V-a... Da' si cand esti "mic" si cel mai simplu lucru ti se pare greu... happy succeswinking

| denisa0906 a răspuns:

Lasa scoala pentru o saptamana si invatal pe fratele tau cum sa se descurce ...pana iti revi. apoi te ocupi doar de scoala.winking

| BabyRosse a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu parintii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, intr-adevar nu este usor sa treci prin asta! Incearca sa le explici parintilor ce se intampla cu tine. Daca nu te vor asculta(desi este putin probabil), vorbeste cu altcineva (prieteni, cunostinte). Incearca sa-l "educi" pe fratiorul tau, adica sa-l ajuti sa-si faca un program in care sa nu mai trebuiasca sa stai toata ziua dupa el. Incearca sa-l ajuti sa nu mai depinda atat de mult de tine. Roaga-i pe bunicii tai sa mai stea si ei cu el, iar tu sa-ti poti face temele in liniste si sa mai ai si ceva timp de relaxare.
Stiu ca este usor de zis, dar greu de facut. Dar trebuie NEAPARAT sa incerci. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i dirigintei, ea va vorbi cu mama ta. Fratele tau poate sa invete si singur asa cum ai facut si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama nu va intelege daca intelegea ar fi vazut, probabil te-ai plans, spune-i dirigintei si spune-i sa nu-i spuna ca te-ai plans la ea, va sti cum sa intrebe, spune-i mamei sa mearga la scoala ca trebuie s-o intrebe ceva despre niste fonduri despre ceva gasesti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa vezi in clas aa6a cand vei fi si vei face fizica cu nachila viriginia sa vezi atunci frumusete si eu tot in cara sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te inteleg perfect, eu nu am frati sau surori dar la mine e si mai naspa, ...eu sunt in a sasea si invat dupa-amiaza. uneori stau si pana la ora 23:00 ca sa imi termin temele.(ajung acasa la 18:30)si sunt obosita dar eu incerc sa imi termint temele ori in pauze putin cate putin ori acasa seara, ca dimineata sa nu ma trezesc devreme si sa dorm mai mult, daca nu poti sa dormi incearca chestia cu laptele, adica bea un pahar inainte de culcare, eu asa fac uneori si merge, pe mine nu ma ajuta nimeni la teme si la urma urmei fratele tau nu e olog, nu? deci poate sa le faca si singurelwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inaite sa scrii manaca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

POT sa sa te ajut cu ce mai mare placere si eu sunt clasav

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este treaba ta sa te ocupi de fratele mai mic, parintii sunt vinovati de aceasta situatie, trebuie sa te recreiezi in aer liber cel putin o jumatate de ora, incearca sa-l responsabilizezi pe fratele tau referitor la teme, si dupa ce va terminati temele luati-va o pauza de aer liber.Nu faci asta o sa te imbolnavesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Eu am trecut acum clasa a-v-a si am o sora mai mica! Pot spune ca este foarte OBOSITOR programul meu! Din fericire pentru mine sora mea nu este nici la scoala nici la gradinita. Dar in cazul tau iti pot da niste sfaturï:vorbeste cu parintii tai, spune-i fratelui tau sa se ocupe singur de temele lui. Dar nu uita trebuie sa iti ajuti si fratele asa ca dupa ce isi termina temele il chemi langa tine si te uiti prin caietele sale sa vezi ce a facut bine si ce nu! Mult NOROC!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se zice tata in engleza

| pysysexyshyrea a răspuns:

Spunele, parintilor, ca, te-ai, saturat, si, ca, ai, nevoie, de, mai, multa, libertate

| acmilan a răspuns:

Incearca sa pleci pentru un timp la rude daca esti esti la scoalahappy, daca esti in vacanta... profita de ea si stai mai mult plecata pentru a simtii parintii ca nu esti acasawinking daca ii faci sa le fie dor de tine nu iti vor mai face problemewinking

| diiiii a răspuns:

Spune-i frateluii tau sa-si faca singur temele pentru ca asa va invata mai bine si va invata singur si cand va creste nu ii vei fi alaturi tot timpul sa-l ajuti

| larytoma a răspuns:

Ma numesc balerca alexandra claudia am 12 ani si sunt in clasa a-v. intr-o zi cand am veam 6 ani tata ma dat la scoala si na-m stiut sa pronunt litere si a veam plobleme cu vocea. acum ma simt mai bine!