| NotPutName a întrebat:

Bună.
Sunt constipata să nu radeti.
De o saptamana si ceva nu ies afara. Am mai fost constipata o data si nu mi-a placut deloc ceea ce mi-a facut bunica mea: mi-a bagat sapun in anus si m-a usturat foarte rauu. Vreau alta cale pentru aceasta constipatie. Retineti: eu nu ies decat 1 data sau de 3 ori pe saptamana, nu pot in fiecare zi nu stiu de ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este vremea sa inveti a manca sanatos, fiindca prostiile pe care le mananci zi de zi, duc la constipatie cronica, la probleme cu colonul si peste ani poate duce chiar la cancer de colon.

Mananca zilnic supe sau ciorbe de egume cu carne, legume cu fibra, ca digestia sa se faca corect si fibrele sa ajute la eliminarea zilnica a scaunului.
Si nu uita sa bei 1.5 -2 litri de apa pe zi!

| dullcat a răspuns:

Troll sau?
Nu ai acces la farmacie ca tot omul? In locul tau as refuza remediile babesti, stupide, ale bunicii.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Baga la stomac terci de ovaz în fiecare dimineață

| VadimIvanov a răspuns:

Pastilele din farmacie nu dau mereu rezultate. De multe ori, ajungi la diaree. Încearcă să mănânci în fiecare dimineață un iaurt mare (cu fructe sau fără) în care adaugi 2 linguri de tărâțe de ovăz. Digestia ta se va regla în câteva zile. În plus, țin și de foame. Sunt recomandate în diete, când reții apă. etc.

| Tekken33 a răspuns:

Troll

| natur a răspuns:

Cea mai simpla si sanatoasa metoda: bea dimineata imediat dupa sculare apa (calda daca poti), 1-2 pahare. In plus vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/constipatia