| Elenna09 a întrebat:

Sunt constipata sad nu radeti. De o saptamana si ceva nu ies afara si asta mi-a dat de inteles ca m-am constipat. Am mai fost constipata o data si nu mi-a placut deloc ceea ce mi-a facut bunica mea: mi-a bagat sapun in anus si m-a usturat foarte rauu. Vreau alta cale pentru aceasta constipatie. Retineti: eu nu ies decat 1 data sau de 3 ori pe saptamana, nu pot in fiecare zi nu stiu de ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anoniiim1807 a răspuns:

Poti sa folosesti senalax.
Este o cutie mov. Daca iei seara... dimineata trebuie sa mergi la baie.
E foarte bun.

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Mere fierte sau dovleac fiert in apa (fara sare, zahar sau altceva, doar apa)!

Dovleacul se face asa: se curata de coaja si fierbe in apa proapata. can este fiert se piseaza precum piureul sau se manaca asa cu lingurita.

Merele fierte:
Se taie un mar in 4 ori 6 feliute CU TOT CU COAJA si se fierb in 400-600ml de apa. cand s-au fiert, se lasa un pic la racorit si se poate manca cate o cana umpluta cu merele fierte si zeama respectiva.
Atentie, NU se pune zahar deloc!

Daca manaci in fiecare seara cate 1 cana de mere fierte, sau prune fierte ori uscate, ori dovleac fiert, ai scaun in fiecare zi.

Inca ceva: extrem de important este sa te hidratezi, pentru ca lipsa apei poate produce constipatia.
Bea 1.5- 2 litrii de apa pe zi!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rezolvarea constipatiei este SCHIMBAREA MENIULUI!

| nashu40 a răspuns:

Incearca sa te tii departe de pastile si sa folosesti medicamente naturale. De ex perele sunt diuretice excelente. Consuma pere cat mai multe. La fel si prunele.
Pe de alta parte, renunta la alimentatia uscata : fast-food, biscuiti, paine prajita, oua fierte etc etc. Sa nu consumi deloc banane.
Treci pe mancare lichida, in special ciorbe, supe. Si sa nu te atingi de ceaiul de menta.
Bafta!

| Elenna09 explică (pentru nashu40):

Pai eu in loc sa mananc fructe, mancam numai carne, mezeluri si chestii uscate: cispsuri, cornuri chestii d-astea. ceai de menta oricum nu beau happy ca nu imi place laughing ok mersii mult laughing :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru nashu40):

Userul cel naturist, stii ce este diuretic si garantat iesi afara? Laptele batut, dar batut nu dulce, in cantitate de 1l, 1.5l, te scoate cat ai spune peste.
Dar, cel mai sigur daca problema la ea persista, si cum vad eu deja cam persista, sa ia medicamente pentru asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elenna09):

Termina-te ma, ca iti spun eu stilul meu de viata, mananc si pizza mai mereu, mananc uscaciuni, gen snitel de pui/porc cu pilaf de orez, sau piure cu snitel ori, tocanita de diverse. Si dupa biscuiti digestivi, batoane fitness si dulciuri, dar la mine fara cacao. Si ies normal, bineinteles, mai mananc si o ciorba odata pe saptamana musai, deci musai trebuie, in schimb consum la, lapte batut si dulce cu cereale in jur de 3-4 sticle pe saptamana, ceea ce pentru stomac este super ok.

| Superior a răspuns (pentru nashu40):

Eu cand ma constip trece de la sine intr-o zi, doua happy Si mananc doar uscaturi, gratar, prajeala happy

| Elenna09 explică (pentru anonim_4396):

Daca iau 5 linguri de smantana si beau apa, ma stric la stomac si pot iesi afara? laughing te rog raspunde happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elenna09):

Nu stiu daca are efect la tine, la unii au, la unii nu.
Incearca, dar mai bine fa ce ti-am zis eu.

| Elenna09 explică (pentru anonim_4396):

Ok laughing dar retien ceva: eu am fost operata de apendicita, mai bine zis peritonita, si am tinut regim mancam numai iaurt supe fara zarzavat, si dupa ce mancam iaurt, beam si compot d eprune, si atunci ieseam in fiecare zi. cred ca cel mai bine ar fi sa incep iar regim sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elenna09):

Pai atunci, ce mai stai, apuca-te.

| FemeiaPisică a răspuns:

Constipația apare DOAR din cauza alimentației proaste. Ești balonată? Ține post măcar 3 zile și o să vezi cum scoți ''pietroaiele'' din tine. Îți este greu să ții post? Nu mai greu este să stai cu 2-3 kg de resturi alimentare în intestine?
Mergi la farmacie și cere o clismă(costă 7-13 lei). Folosește apă călduță, chiar și ceai de mușețel dacă ai.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Maninca mai multe fibre. Povesteste-ne ce ai mincat in ultima saptamana ca sa ne facem o idee. Bea minim 1.5 l de apa pe zi. Fa miscare.

| anonimg a răspuns:

Nu este o regula sa iesi afara in fiecare zi. Dar nici nu trebuie sa mancam o hrana care stim ca la masa respectiva ne-ar face rau intr-un fel sau altul.

| untu a răspuns:

Sa bei un ceai de crusin! Renunta la mancaruri tari si uscate! Bei multe lichide: lapte,bors,ciorbe, supe, ceai diuretic, etc. E o prostie sa-ti bagi un sapun in anus, in loc de supozitoare cu glicerina care se gaseste in farmacii! Iti recomand sa faci acasa niste biscuiti dietetici pentru constipatie:
-250 grame de faina de grau;
-250 grame de tarata de grau;
-200 ml de ulei;
-200ml de vin;
pune zahar sau sare dupa gust;
Toata compozitia se amesteca si se framanta bine cu mana, apoi nu lasa ca aluatul sa se creasca, se intinde aluatul cu sucitorul, taie in bucati potrivite si se pun la tava si se baga in cuptor la foc potrivit timp cel putin o ora, dar sa vezi din cand in cand sa se coaca bine si sa nu se arda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum s-ar spune "leacuri babesti", bineinteles o maxima prostie.

| Elenna09 explică (pentru anonim_4396):

laughing asta stiam, dar i-am zis ca nu merge da' csf happy

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu stiu cat i-a dilatat anusul sa intre sapunul. In al doilea rand sapunul e toxic pentru colon. In al treilea rand, ce efect are sapunul asupa constipatiei? happy

| Bula a răspuns (pentru Superior):

In anus se baga si supozitoarele.
Sapunul se foloseste de mult timp pentru a porni scaunul, avand efect de desfundare ca si solutiile folosite pentru desfundarea chiuvetei si canalului. Cand porneste, scaunul automat "sterge tot" din urmele sapunului.
Sunt multe alimente /substante laxative, printre care este si uleiul (1-2 linguri) inghitit, inmoaie scaunul in cateva ore. Totusi, in asemenea cazuri cel mai bine este o spalatura intestinala facuta de medic, la un spital sau policlinica specializata.
Rezolvarea constipatiei este SCHIMBAREA MENIULUI!

| Superior a răspuns (pentru Bula):

Supozitoarele sunt mici si nu te dor spre deosebire de sapun care-ti arde anusul. Din greseala cand ma spalam mi-a intrat putina spuma si m-a durut o noapte intreaga fundul, dar o bucata de sapun zdravana? Nu conteaza ca sapunul iese, pana iese reuseste sa irite colonul.

| SilviaPunct a răspuns (pentru Superior):

In unele zone sapunel=supozitor. Eu cel putin asa sper big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paii la farmacie si intreaba daca au ceva pastile sau bea lapte cu cacao vorbesv serios ca merge
Doar de curiozitate cati ani ai?

| Elenna09 explică (pentru anonim_4396):

13 de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elenna09):

Auch, la 13 ani ti-a bagat bunica ta sapun in anus nici nu vreau sa ma gandesc ce tare trebuia a te fi durut...

| apz a răspuns:

Pastilele din farmacie nu dau mereu rezultate. De multe ori, ajungi la diaree. Încearcă să mănânci în fiecare dimineață un iaurt mare (cu fructe sau fără) în care adaugi 2 linguri de tărâțe de ovăz. Digestia ta se va regla în câteva zile. În plus, țin și de foame. Sunt recomandate în diete, când reții apă. etc.

| Marian6999 a răspuns:

Incearca sa iei o lingura de cafea (cruda ne facuta) daca nu are efect consulta un medic

| doxa48 a răspuns:

Da-i cu sapun! mere mereu!