| Victoria18 a întrebat:

Sunt disperată. Daca am umflatura in zona anusului, ma doare, ustura(de la un timp sau mai ameliorat aceste simptome) sigur am hemoroizi? Sau am cancer de colon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spala-tu dupa fiecare scaun cu apa calda si sapun antibacterian.
Dupa stergere si uscare unge zona cu unguent HEMORZON si lasa sa se imbibe i piele cca. un jumat de ora, dupa care poti trage lenjeria pe el.
Dupa o saptamana se va ameliora, dar faci tratamentul cu unguentul inca o saptamana si dupa "vindecare".

Si in continuare sa te speli bine dupa fiecare scaun, sa nu recidiveze problema.
Totodata evita sa ai constipatie.

Daca problema nu se amelioreaza intr-o saptamana, mergi la medic pentru consult.

| darrio2007 a răspuns:

Daca tot esti disperata mergi la medic. Ai hemoroizi. Cancerul se manifesta altfel.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca trebuie sa mergi la medic inainte sa spui ca ai cancer

| RobertMoon a răspuns:

În primul rând ești în eroare, îți pui singur niste diagnostice destul de grave. Pentru inceput trebuie să știi că simptomele pentru cancer la colon sunt apariția sângelui în scaun, dureri abdominale in partea superioara și nici nu poți mânca, iar la hemoroizi usturime la scaun și sânge când te ștergi (nu în scaun). Cel mai bine e să te duci la doctor pentru un diagnostic, eu nu te pot ajuta cu asta, eu practic psihologia.

| Chetys a răspuns:

Nimeni nu-ti poate da un sfat prea bun, si nimeni nu poate stiu cu adevart.cel mai bine mergi la un doctor pentru a face un control si a-ti da un tratament pentru lumea poate spune ca ai orice.e in joc sănătatea ta.

| 06072016 a răspuns:

Ești fată, cum să ai hemoroizi?

| darrio2007 a răspuns (pentru 06072016):

Adica nu are voie sa faca hemoroizi? Are sanse egale ca si barbatii.

| eurovllogertruk a răspuns:

Da cel mai posibil sunt hemoroizi externi, - cel mai bun este unguentul "Hemorzon"!