| AidaCR a întrebat:

Sunt extrem ce racita si nu stiu ce sa fac [,] ca sa imi treaca mai repede. idei?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu faci baie generală.
Mergi pe multe ceaiuri calde (soc, sunătoare, gălbenele, echinaceea, afine, etc.) cu miere și multe felii de lămâie, supe de pui, un paracetamol dacă nu ești alergică și mergi luni până la medicul de familie pentru un consult și tratament.
Nu ieși afară, stai la căldură. Sănătate.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală ) :

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) - vezi Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| CannbalCorpse a răspuns:

Pai să de duci la un doctor, să iei o aspirină, un paracetamol, un ceai cald. o baie de seara la picioare cu apa fierbinte. Sper că te.am putut ajuta. O seară bună.

| KevinAnthony a răspuns:

Cât timp eşti bolnav trebuie să consumi cât mai multe lichide, pentru a-ţi recâştiga energia.
Nimic nu este mai bun decât un castron de supă fierbinte.
Deasemenea terapia prin ceai este excelentă. Ceaiul verde este cel mai bun în caz de răceală, dureri în gât şi febră. Poţi adăuga şi puţină lămâie.
Însănătoşire grabnică!

| AidaCR explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutor :*.