| utilizatornecunoscut a întrebat:

Sunt fata, am 15 ani si de ceva ani ma lupt cu acneea ( o forma usoara, coșuri mai exact.) Am încercat tot felul de tratamente, cu bicarbonat, am fost chiar si la dermatolog mi-a prescris doua creme care nu au dat rezultat. De la un timp imi dau cu fond de ten, stiu ca e o prostie. Dar încerc sa maschez cumva defectele tenului.
Spuneti-mi ce a funcționat la voi. Mierea chiar da rezultate? Si bineînțeles, cum sa ma țin de tratament!
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca poti citi in engleza, poti lua idei de aici:
http://www.medicinenet.com/acne/article.htm

| DarthRevan a răspuns:

Machiajul nu e bun, ai putea incerca o crema speciala facuta la farmacie, trebuie sa mergi la doctorul tau de familie si sa-l rogi sa iti faca o reteta, exista la farmacie 24 sau Catena si iti prcura o crema buna, daca te dai cu ea in vreo 1 saptamana se usuca. BAFTA

| SebastianBoanca a răspuns:

Uite. eu is baiat si iti zic ce functioneaza la mine: dupa ce ma barbieresc ma frec cu un prosop pe fata si apas tare. Normal ca tu esti fata si nu te barbieresti, dar ai putea face la fel dupa ce faci dus si ai porii deschisi. Cel mai recomandat e seara. Mai demult am auzit ca fetele se frecau pe piele cu un prosop dur de lana si asa isi faceau pielea mai fina. Succes si o zi frumoasa! happy

| 456deea a răspuns:

Miere+iaurt tii 15min pe fasta masca ..gheata,pasta de dfinti, ceai, mananci drojdie creme hidratante etc

| elishaa a răspuns:

Pot sa iti zic din experienta personala, incearca Zineryt, este un antibiotic de la farmacie si merge super bine (mi l-a recomandat farmacista cand m-am dus si i-am aratat acneea de pe fata). Daca aplici de 2-3 ori pe zi, pot sa dispara si peste noapte, depinde cat de multa acnee ai. Acum a mers la mine, sper sa iti mearga si tie. Iar daca iti raman pete pe fata de la cosuri etc, incearca sa amesteci coaja de portocala data pe razatoare cu miere, e un fel de scrub facut in casa (te speli bine cu el si apoi clatesi cu apa calduta), aplici de 2 ori pe saptamana (nu mai mult, ca iti poate afecta pielea) si dupa o luna ar trebui sa vezi rezultate (dispar semnele, albirea tenului si bineinteles ca, chiar dupa prima aplicare o sa ai tenul mai fin). Bafta!