| anonim_4396 a întrebat:

sunt fata si am 20 de ani...de vreo 4 luni am o scurgere galbuie ce miroase oribil,, problema e ac sunt in italia abia intr-o luna merg acasa.si nu am acte ca sa imi fac control! m-am spalat cu ceai de musetel ca mi-a zis cineva dar n-a dat roade! si imi cade si parul din cap foarte tare! credeti ca au legatura una cu alta? ce sa-mi iau din farmacie? dar din italia! va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai ce sa iei din farmacie, fiindca ai o infectie transmisa sexual, probabil cu Trichomonas. Nu te ajuta ceaiul, trebuie un tratament complex cu ovule, pastile, spalaturi si asta numai dupa examen ginceologic. In paralel trebuie sa se trateze si partenerul tau sexual si eventualele lui alte partenere. Nu poti merge din pacate la camera de garda, dar situatia e grava, asa ca iti recomand sa-ti platesti consultatia cat mai urgent. O luna este enorm de mult, complicatiile aparute intr-o luna fara tratament pot sa te afecteze definitiv.

| cucalic a răspuns:

Du-te la farmacie si cere ovule vaginale pentru infectii.nu m-ai stiu cum le spunea ca mi-am luat si eu, dar a dat rezultate, si spala-te cu apa si betadine foarte bine inainte de introducerea ovulului.sanatate

| cucalic a răspuns:

Iar pentru par clateste-te cu apa si otet, iar cand vii in tara consulta un medic

| aleksy a răspuns:

Pentru par cauta la farmacie ulei de richin(aici o sticuta e 3 lei)cat despre scurgere... mi se pare normala...desi trebuia sa o ai si pana acum.Sunt secretii vaginale care au rolul de a curata in permanenta vaginul si de al apara de microbi,,,

bafta

| mary_5801 a răspuns:

Te poti spala cu putin bicarbonat dizolvat in apa calduta.sau fierbi infuzie de musetel, o pui in lighean, si stai cu picioarele desfacute deasupra licheanului.sunt aburii aia care actioneaza.sau poti cauta sa cumperi de la vreo farmacie ANTI BACTER FORTE.eu am gasit in grecia, dar cred ca aveti si voi acolo. daca tot nu ai rezultate, du-te la un ginecolog, cred ca nu e mai mult de 50 euro consultatia.

| mikaela25 a răspuns:

Cam ciudat, indicat ar fi sa mergi la un control, daca nu ai acte poti merge la camera de garda. e in fiecare paese si te duci si ii zici cum sta treaba, o sa iti dea ceva, nu cred ca platesti, eu am fost cand am avut probleme o infectie in gat.merita sa incerci nu?