| tremuriciiuliana a întrebat:

Buna sunt foarte suparata si as dori sa va pun o intrebare cat credeti ca mai traieste un om dupa ce este operat pe cord bunica mea o sa sufere o operatie iar eu is foarte ingrijorata va rog rasp ast rasp urgenr

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cunosc persoane operate pe cord deschis cu ani in urma, se feresc de efort, au regim alimentar (sa nu se ingrase), merg la control, la inceput lunar, apoi la 3 luni, 6 luni, anual si de cate ori cred ca ceva nu e in ordine.Cu 2 luni in urma s-a operat un vecin la Tg.Mures,are 60 de ani si se simte foarte bine.Curaj,o sa fie totul bine, ii urez bunicii tale multa sanatate si tie putere sa treci peste aceasta grea incercare sa o sustii si sa o incurajezi!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca mai traieste, altfel nu ar mai opera-o. Nu-ti ascund ca o operatie pe cord e plina de riscuri si incidente, dar marea majoritate a pacientilor supravietuiesc si duc apoi o viata aproape normala (in sensul ca va ramane pe un anumit tratament).

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in medicii romani.Nu ai precizat despre ce operatie este vorba, poate fi ceva relativ usor.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Buna

Unchiul meu a fost operat pe cord a facut 2 infarcturii mare minune a fost ca nu a murit
Nu iti face grijii doar ca bunica ta trebuie sa aiba grija de ea

Totul va fi bine

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Ai incredere... o sa fie bine.cand au decis ca trebuie operata, medicii stiau ca va avea mai multe sanse asa.multa sanatate bunicii tale si fii tare, o sa treaca si astawinking

| Mefisto23 a răspuns:

Daca doctorii nu ii dadeau o sansa la viata intre 7 si 10 ani post-operatie, nu o mai operau. Ti-o spun din experienta. Fii alaturi de bunica ta si nu mai fi ingrijorata. Multa sanatate!

| vilmaristul a răspuns:

Gandeste pozitiv!
doar asa poti trece mai usor peste tot ce ti se intampla
si fii optimista, nu numai tu, dar incurajeza i si pe cei in cauza

| emi a răspuns:

Daca nu vor fi complicatii are multe sanse sa traiasca destul cat sa-si vada stranepotii (daca nu-i are deja); sau cel putin atat incat sa uite de operatie.
curaj si fi optimista...acum cel mai important este sa fi langa ea si sa o incurajezi aratandu-i cat de mult o iubesti.