| BeaK a întrebat:

Buna,sunt in clasa a IX-a profilul Stiinte ale naturii si problema este ca la matematica doamna inca nu ne-a predat Vectorii iar la fizica am ajuns la mecanica unde este nevoie de aceasta lectie si ne-a predat-o doamna de fizica.Problema este ca nu am inteles nimic :-( si ne-a dat tema cu adunarea si scaderea vectorilor si nu stiu ce formule ar trebui sa folosesc. Va rog frumos cine stie cele doua formule sa mi le zica si mie Multumesc mult ofer Funda kiss Daca este nevoie voi scrie un exercitiu de tipul din care ne-a dat la tema;-)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aa. Pai c=6.
-- -- -- -- > -- -- >
a b

c=b+a
c=6
Daca alfa avea 180, atunci era c=b-a

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai, sub ce forma sunt scrisi vectorii?

| BeaK explică (pentru anonim_4396):

Voi scrie prima problema poate va va fi mai usor:
Deci: vectorul a are 4 unitati iar vectorul b are 2 unitati.Stiind ca alfa are 0 grade aflati lungimea vectorului c

| BeaK explică (pentru anonim_4396):

Multumesc ai funda kiss Daca te rog ma poti ajuta si in cazurile in care alfa este 30, 45, 60 si 90 sau macar imi poti explica, care este diferenta dintre ele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeaK):

Nu este nici o diferenta.
Trebuie sa fi atenta la sens.
Rest, le calculezi dupa regula triunghiului daca sunt asezati extremitate-origine, dupa regula paralelogramului daca sunt asezati origine-origine ( astea se aplica pentru 2 vectori), iar pentru regula poligonului calculezi toti vectorii.

| BeaK explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult kiss

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeaK):

Cu placere :*
Macar ai inteles ce am zis?

| BeaK explică (pentru anonim_4396):

Da am reusit sa imi fac tema multumesc din suflet

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeaK):

Tocmai de aia te-am intrebat daca ai inteles.
Acum am constiinta impacata happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeaK):

Aa. Pai c=6.
-- -- -- -- > -- -- >
a b

c=b+a
c=6
Daca alfa avea 180, atunci era c=b-a

| CodreanuC a răspuns:

Nu imi plac vectori, dar stiu regula triunghiului; in triunghiul ABC:
AB=BC+CA sau AC=CB+BA sau BC=CA+AB normal toate cu vector