| Meli2314 a întrebat:

Buna! Sunt in sesiune inca si sunt foarte stresata, mai am cateva examene grele. Inainte de 2 dintre examene m-am stresat foarte tare si am tot vomitat. Nu cred ca e doar de la asta, nici nu mananc destul, mananc haotic, nu dorm indeajuns, dar nu am timp sa ma gandesc la mine in sesiune. Ce sa fac? Mi-e frica ca o sa vomit incontinuu. De exemplu seara asta am mancat si imediat m-a luat greata si am vomitat iar. O fi si de la asta ca am mancat cu pofta, dar si de la amiaza cand am mancat niste legume care nu cred ca au fost gatite cat trebuie. Ce sa fac? :-(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

CEL MAI DISTRUCTIV lucru in sesiune este stressul, mancarea haotica si somnul insuficient!
Eu, inainte de examene, 1-2 zile ma relaxam, ne distram. Evident, invatam materiile inainte, "din mers".
Culmea: astfel obtineam rezultate mult mai bune decat cei care invatau pe nemancate si in ultima noapte d-inaintea examenelor. happy

| Trixt3r a răspuns:

Incearca sa mananci banane si ia mesele mici si dese, ciugulesti cate putin dar de mai multe ori, poti face la fel si cu bananele.

Stresul si nemancatul, mai ales combinate pot duce la gastrita si ulcer. Bananele au un rol de pansament gastric, iti protejeaza putin stomacul. Incearca sa bei si putin mai multa apa, cam 2 litrii pe zi, macar pana te pui pe picioare.

Incearca si sa iei pauze, macar 5-10 minute din ora in ora sau din doua in doua ore si mai iesi pe geam, ia aer curat si incearca sa te relaxezi. Sanatatea e mai important decat orice.

Bafta la invatat si sanatate multa! Fi tare!

| Meli2314 explică (pentru Trixt3r):

Multumesc mult, sanatate multa si tie! O sa incerc sa ma schimb si sa am mai multa grija de mine

| AlaSwek a răspuns:

Hey. Nu te mai stresa asa tare, stresul dăunează foarte mult mintal, fa lucrurile cu calm și ai sa vezi ca o sa fie bine. Stai liniștită!

| Meli2314 explică (pentru AlaSwek):

Iti multumesc mult!