| Bamby1 a întrebat:

Buna,sunt insarcinata in 5 săptămâni și 2 zile(dacă se calculează sarcina din prima zi a ultimei menstruații care a fost pe 26 August), am niște dureri suportabile nu foarte mari dar constante de câteva zile ca la menstruație, știe cineva dacă este in regula? Eu deocamdată sunt in Anglia iar in Decembrie ajung acasă pentru a merge la control, mi s-a mai spus ca uterul creste și e posibil asta sa fie cauza dar m-am speriat totuși pentru ca durerile sunt constante de câteva zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Daca durerile resimtite sunt asemanatoare cu cele menstruale si nu sunt foarte intense, da, este destul de normal.De regula ar trebui sa fie usoare, maxim moderate.
Majoritatea medicilor, in aceasta perioada a sarcinii recomanda macar un No-Spa de 40mg pe zi pentru a ameliora contractiile uterului care creste si care cauzeaza aceste dureri.Dar depinde de la caz la caz...

Daca vezi ca durerile se intensifica, exista contractii uterine puternice, sangerari etc. ar cam trebui sa te prezinti la urgente.

Multa sanatate si sarcina usoara!