| adda36 a întrebat:

Buna! Sunt insarcinata in aproape 7 luni si doresc sa dau copilul spre adoptie. Poate ma puteti ajuta...macar cu un sfat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| adda36 explică (pentru CeaCuMasca):

Draga mea,nu sunt nici o copila si nici o "ignoranta" care nu constientizeaza gravitatea situatiei,iti este usor sa.ti dai cu parerea pentru ca nu ma cunosti, nu sti ce m.a impins sa ma gandesc la posibilitatea asta si nici nu o sa ma obosesc sa.ti explic pentru ca persoanele care raspund cum ai raspuns tu in fata unu sfat cerut nu merita nimic dupa parerea mea, Constientizez ce se intampla, tocmai pentru faptul ca am sentimente pentru copilul meu imi doresc sa creasca alaturi de o familie care sa ii poata oferii ceea ce eu nu voi putea, situatia mea este dificila, am cerut un ajutor ca sa pot ajuta o alta fiinta sa aiba o viata normala, nu te.am cerut pe tine care arunci cu vorbele aiurea, poate fara sa te fi aflat vreodata in postura mea asa ca abtine.te, multumesc!

| CeaCuMasca a răspuns (pentru adda36):

Tie iti este usor sa oferi copilul spre adoptie acum, ca raul a fost facut, nu? Asta se numeste,, ignoranta,,, din cate stiu eu.Aceeasi situatie dificila o aveai si acum 7 luni,nu puteai sa constientizezi mai repede? Tie iti este usor sa bati din gura si sa-ti plangi de mila, dar esti singura responsabila de situatia ta si din vina ta un copil va avea de suferit.O femeie care se vrea respectata pune educatia si cariera inaintea plozilor, sau, macar, invata sa scrie corect.Nu ti se pare ironic ca persoanele din cea mai joasa clasa sociala ajung sa distruga tot mai mult? Cand nu stii sa scrii, nu ar trebui sa iti fie permis sa torni copii, care mai apoi sa-i dai spre adoptie ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

| doctorandus a răspuns:

De ce nu-l dai la prieteni/rude? Poate dintre ei sunt unii care n-au copii si isi doresc copii. Nu-l da la orfelinat, ca acolo il distruge psihic. Sau cauta o fundatie pentru adoptii. Cu adoptiile internationale merge greu, asa ca mai bine il dai spre adoptie in Romania.

| Oprea_Maria-Liliana_1992 a răspuns:

Buna! In primul rand, doresc sa imi exprim regretele pentru tine, Adda, si pentru situatia in care te aflii. Nu stiu daca sunt in masura sa iti dau un sfat pentru ca nu am cine stie ce cunostinte in acest domeniu dar eu te sfatuiesc ca, in cazul in care chiar nu poti pastra copilul, sa il dai spre adoptie, in niciun caz la orfelinat. Sunt multe familii cu o situatie ce le-ar permite sa creasca un copil, care isi doresc un copil dar care, din pacate, nu pot face unul. Stiu ca exista oameni care ar putea sa ii ofere unui copil dragostea si suportul pe care ai vrea si tu sa i-l oferi. Dar cum in Romania adoptiile necesita mult timp, bani... birocratie o sa iti dau si un sfat cum ai putea sa facilitezi acest peroces. Tatal adoptiv il poate recunoaste in acte ca tatal natural. Ca si cum ai fi avut o relatie cu el dar el se ofera sa il creasca fara alte pretentii si astfel tu iti poti pastra drepturile de mama. De ex., poate vei dori sa il vezi din cand in cand, poate nu vrei sa il lasi sa plece in strainatate si vor avea nevoie de o procura din partea ta etc. Sper din suflet sa gasesti o solutie cat mai buna pentru copil in primul rand. O zi buna!

| Dinu_Geta_1968 a răspuns:

Buna,Adda36 sintem interesati sa adoptam.rog seriozitate.
contact; o751769938.
succes.

| Dinu_Geta_1968 a răspuns:

Suna-ma la 0746229948 doresc sa adopt un baietel.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Un copil nenascut spre adoptie?
de ce?
Cand va creste va e frica ca nu aveti cu ce sa il cresteti? Care e exact motivul poentru aceasta decizie.
Dumnezeu te poate ajuta sa cresti acel copil, nu trebuie sa il dai spre adoptie.

| elizabethmariaelizabethmaria a răspuns:

Ce mentalitate de tampite puteti avea nu judeca ca vei fi judecat..nu uitati ca in viata cand judeci situatia cuiva ti se va intoarce si tie..si atunci sa va vad. fata va cerut un sfat ca vrea sal dee spre adoptie nu sal lase in orfelinat cretinelor interpretati numai cu..XXX.ma abtin..ganditiva bine inainte de a judeca.

| Riluri1 a răspuns:

Daca mai ai copilasul am dori din tot sufletul sa-l adoptam noi.laviniadoralee@yahoo.com

| Anisoara_Anna_1975 a răspuns:

Buna Adda, ai gasit o familie pentru cipilul tau?

| Anisoara_Anna_1975 a răspuns (pentru ingerashmyk):

Vreau eu acest copil, cu cine pot lua legatura?

| Ifrim_Mariana_1976 a răspuns:

Eu vreau SA fiu mamica fiului tau, as fi incantata, nu-l abandona in spital!

| Ifrim_Mariana_1976 a răspuns:

Ce bine ar fi, daca toate femeile ar face la fel ca tine inainte sa abandoneze.Este mai fácil adoptia inainte de nastere decat dupa nastere