| anonim_4396 a întrebat:

Sunt însărcinată in 7 luni și vreau sa dau copilul spre adopție deoarece eu nu îl pot creste și am preferat sa îl nasc decât sa fac avort deoarece e o ființa nevinovata. Ma puteți ajuta cu numele unor asociații specializate in asta?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Problema cu cultele astea e ca va baga in cap tot felul de prostii, nu pricep de ce crezi ca e mai bine pentru copilul ala sa creasca intr-un centru de plasamanent complet uitat de lume si neiubit de nimeni decat sa nu se fi nascut niciodata.

Nu cred ca exista asociatii, daca il abandonezi va ajunge intr-un centru de plasament unde va creste cu sechelele standard neavand o mama de acolo dac aare noroc e posibil sa fie adoptat.

Vorberste cu astia, ei pot sa-ti dea mai multe detalii despre cadrul legal si ce variante ai.
https://www.romaniafaraorfani.ro/despre-noi/

| Andreeush a răspuns:

Mai gândește-te, mai târziu s-ar putea să regreți.
Oricât de greu ar fi, luptă să îți crești copilul. Va suferi dacă va ajunge într-un centru de plasament.
E frumos din partea ta că nu ai renunțat la sarcină.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Imi pare rau de copil la cum sunt centrele in ziua de azi...

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,nu vreau sa iti influentez alegerea dar gandeste-te la ce am sa iti spun. Te apreciez foarte mult pentru ca nu ai facut avort,felicitari! Te poti numi femeie adevarata! Dar eu nu sunt de acord cu datul copiilor in plasament si am sa spun si de ce. Acum cativa ani am avut o colega de clasa care a fost data in plasament dupa ce parintii au abandonat-o pe motiv ca nu se descurcau cu banii si nu aveau ce sa ii ofere,exact situatia ta. Ma rog,fata a ajuns in centrul de plasament. Gandeste-te asa. Abia iesea afara in afara de mersul la scoala,banii de alocatie ii erau luati de doamne ca sa mearga la second sa isi cumpere haine de ei si rechizite,fata isi facea singura de mancare cand doamnele nu aveau chef. Acolo erau si cativa frati de-a ei. Facea mancare pentru toti. Asta nu e asa grav dar gandeste-te ca fata aceia,hai sa o numim Bianca, a fost violata. De mai multe ori si a ajuns la spital. A inceput sa mearga prost cu scoala,oricum era neglijata in centru, idea era sa isi faca temele nu sa invete sa le faca corect si notele bune sa apara de nicaieri fara ca nimeni sa o ajute. Groaznic, acum fata a fost luata inapoi la mama ei si are o viata mai decenta pentru ca i-a povestit mamei la telefon ce i se intampla. Gandeste-te la copilul tau... Prin cate o sa treaca. Doamne, macar de il dadeai in alta tara! La noi nu se poate, e groaznic cum se comporta oamenii cu sarmanii copii abandonati. Eu spun sa te mai gandesti! O coaja de paine poti imparti cu un copil si o hainita ii poti lua, pana la urma un copil e o parte din tine si Dumnezeu ti-a dat sarcina asta. Oricare e decizia ta eu te apreciez ca ai ales sa nasti copilul. Sper sa te razgandesti si sa ai tu grija de el..Crede-ma ca e groaznic prin ce trec copii aceia, fara iubirea mamei. Multa sanatate!