| Madutzza98 a întrebat:

Bună, sunt insarcinata. Săptămâna asta am fost la ecograf. Ultima mea menstruație a fost în 14.07. 2017 de unde s-ar deduce ca ar trebui sa am 9 săptămâni, dar la ecograf doctorul a spus ca bebelușul este foarte mic, și ca nu arata a 9 săptămâni ci mai degrabă a 6 săptămâni. Și chestia asta m-a speriat foarte tare, credeți ca o sa fie ceva complicații pe viitor din cauza aceasta? Din ce cauza credeți ca se întâmplă asta? Bebelușul este viu pentru ca i-am auzit inima ❤️ Precizez ca acum aproape un an am făcut un avort. Credeți că e din cauza asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca menstra a fost pe 14 Iulie, atunci ovulatia s-a produs la sfarsit de Iulie, iar conceptia a avut loc in perioada fertila., mai precis 28-29 iulie, asadar, ai 6 saptamani!
Medicii uneori numara si saptamanile de dinainte, incepand cu menstruatiua si iti spun ca nasti la 42 de saptamani (daca numeri de la menstra), sau 40 de saptamani (daca numeri de la concepere).
Da, varsta sarcinii este de 6 saptamani, numarand de la ziua conceptiei!
Iar cele 40 de sapatamni se incheie pe 4 aprilie 2018, cand ar trebui sa fie, ziua nasterii copilasului.

| Holiday a răspuns:

Daca ai avut menstruatie pe 14.07, cum crezi ca e posibil sa fii insarcinata de 9 saptamani?!? Nu e normal si logic sa fii de aprox 6 sapt?

| Madutzza98 explică (pentru Holiday):

Calculează și vezi ca sunt 9 săptămâni. Și doctorul a spus ca ar fi trebuit sa fie 9 sapt

| Holiday a răspuns (pentru Madutzza98):

Din 14.07 pana in 07.09 sunt 55 de zile!(aprox 8 sapt)
Iar tu ai ramas insarcinata evident dupa menstruatia din iulie, in urmatoarea perioada fertila, deci acum 40 si ceva de zile, adica aproximativ 6 saptamani!
Ce naiba...cat de greu poate fi de inteles?!?

| Porcusorul a răspuns:

Inseamna ca fatul intr-adevar e de mai putin de 9 saptamani, iar faptul ca ti-a intarziat menstra a fost o coincidenta.