| bitsyboom111 a întrebat:

sunt la regim fara sare.imi puteti recomanda niste retete care sa nu contina sare si sa fie mai gustoase? mai am 4 zile de regim si nu mai rezist! sau daca nu spuneti-mi ceva ce ar putea inlocuii sarea.va rog mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @bitsyboom111! Cel mai simplu poți suplini lipsa sării din alimente folosind condimente de tot felul cimbru, busuioc, chimen, boia dulce și picantă, mărar, coriantru, tarhon etc.
Eu am mâncat multă vreme fără sare și nu e mare lucru, la un moment dat nici nu mai simțeam nevoia să-mi sărez mâncarea (și țin să te anunț că la început aș fi făcut orice pentru un dram de sare). Dacă vrei poți!
O seară cu zâmbet să ai!

3 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Daca e voie sa pui mujdei de usturoi peste ce maninci.Sau freaca piinea prajita cu usturoi e cu totul altceva.In afara de usturpi condimente ca busuiocul sau tot ceea ce e verde si uscat poti incerca la meniul pe care il ai.

| Grays a răspuns:

Buna,in loc de sare poti folosi lamaie