| Tweety_5184 a întrebat:

Sunt piscata de purici pe tot corpul, luati de la cainele meu. Cum pot sa scap de ele? La caine i-am luat zgarda pentru. purici si sper sa nu mai aiba... Va rog ajutati-ma. Dau funda + vot :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| D0zzz a răspuns:

Buna. Parerea mea este sa te duci la farmacie si sa-i ceri ceva pentru piscaturile de purici. Nu te scarpina, poti sa faci si mai rau. Iar pentru caine, fa-i o baie, si ia de la farmacia veterinara fiole anti-purici. Nu il lasa in iarba abundenta, e pericol si de capuse, atat pentru el, cat si pentru tine.

| D0zzz a răspuns:

Apropo, ia fiola Fronliend- asa a scapat cainele meu de purici.

| Miranda29 a răspuns:

Daca nu esti adeptul solutiilor chimice impotriva insectelor, poti adopta o alta metoda ce a functionat de-a lungul timpului.

Imprastie pe covoare si pe pardoseala sare si borax. Aceste doua substante actioneaza atat impotriva exemplarelor adulte (prin deshidratare) cat si asupra oualor. Aplica solutia seara, las-o sa actioneze peste noapte si aspira a doua zi cel putin de 3 ori.

O alta solutie este improvizarea unei capcane. Aseaza un vas cu apa si cateva picaturi de detergent de vase in dreptul unei lampi. Aprinde lampa pe timpul noptii. Puricii vor fi atrasi de lumina si de caldura becului si vor sari in vasul cu apa pentru a se apropia de sursa. Desi ei pot innota, sapunul din apa nu le va mai da aceasta posibilitate.Cam atata stiu eu... sper sa-ti fie de folos!

| fathaabesstt a răspuns:

Pai...mai bine du-te la farmacie si spune-i sa iti dea ceva pentru purici... si sunt sigura ca nu o sa mai ai

| fathaabesstt a răspuns:

Pai du-te la framacie

| sara25 a răspuns:

Te-ai dus la doctor farmacie sau chiar si la spital daca e grav!