| Rebe a întrebat:

Sunt ratacita, am fost la medic, mi-a dat o plasuta de medicamente.Pe zi iau vreo 13 pastile.Intrebarea este daca ma poate afecta cu ceva, adica medicamentele sunt facute sa te insanatosesti dar eu, parca iau prea multe si nu prea mananc.Imi poate afecta cumva stomacul, sau?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Este bine sa consulti prospectele de la acele medicamente pentru a sti totul despre fiecare medicament in parte, apoi iti adaptezi regimul alimentar conform tratamentului.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Scad imunitatea, afecteaza inima, ataca stomacul daca nu mananci.
Niste prostii.
Lasa porcariile alea si trateaza-te babeste. Frectie cu otet, mananca usturoi, comprese pe frunte in caz de temperatura, scoate puroiul din gat cu albastru de metil imbibat pe o compresa sterila infasurata la randul ei pe un creion, fa gargara, etc.
Ce atatea pastile? Fa asa cum zic eu. Uite, eu nu am mai racit de vreo trei ani, de ce? Am renuntat la pastilute, siropele, cremute si alte cacaturi.
Multa sanatate de aici!

| mariazet45 a răspuns:

Probabil unele din aceste pastile sunt exact ca sa protejeze stomacu, ficatu, macar asa de curiozitate poti sa ne spui si noua ce pastile in nr de 13 a putut sa iti dea un medic pentru o simpla raceala? Sincer, sunt doar curioasa.

| mariazet45 a răspuns:

Aici ai 6 pastile si nu 13, probabil ai zis asa ca ti s-a parut multe, si din start una din ele e pentru protectia stomacului, una pentru protectia vaseleor de sange. un antibiotic, un antiinflamator, si ceva pentru nas, ia toate medicamentele ca stie medicu ce face, daca nu esti convinsa mergi la alt medic dar nu intrerupe tratamentu pentru ca e posibil ca boala sa revina si ma devina si mai puternica. Sanatate multa./

| BiiBiis a răspuns:

Nici eu nu cred ca este sanatos sa iei 13 pastile pe zi, dar din ce am auzit pastilele (antibiotice) daca ai si de-astea este bine sa le iei cu iaurt pentru ca din ce am auzit iaurtul este ca un pansament la stomac... alti zic ca taie efectul, dar eu nu cred.

Insanatosire grabnica!

| ToxiKat a răspuns:

Raspuns...numai un medicament din cele 13 are de fapt efectul necesar... celelalte sunt de umplutura...si am sa iti dau un exemplu:
O colega de-a mea a avut niste probleme cu ochii si s-a dus la doctor sa vada ce e de facut. si i-a dat doctorul si picaturi si crema si pastile si le-a luat pe toate... daca asa i-a zis doctorul...ca sa afle dupa un timp de la o prietena dea ei care a lucrat in domeniul oftalmologic ca de fapt pentru afectiunea ei erau necesare doar picaturile...Eu zic ca stomacul sigur ti-l afecteaza...adica e bine sa mai iei vreo 2-3 pastile pe zi da 13...nu e bine deloc... Da facem si noi asa...nu mai stiu exact cine a spus chestia asta da e destul de faimoasa: Merg la doctor ca sa imi dea reteta si ii dau bani ca na, trebuie sa traiasca si el; merg la farmacie sa iau pastile, ii dau bani la farmacist ca na, trebuie si el sa traiasca; ajung acasa si arunc toate pastilele ca na, trebuie sa traiesc si eu
Insanatosire grabnica!

| deya90 a răspuns:

Daca ti le-a dat medicul o stii el pentru ce... dar totusi iti recomand sa mai ceri si o a 2 a parere la alt medic poate un specialist e oricum in masura sa te lamureasca mult mai bine decat noi.Cat despre cantitatea de pastile, orice in exces poate sa dauneze.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca iti poate afecta stomacul daca nu mananci. Bea lichide multewinking

| Rebe explică:

Pai simptomele suntcall meurge sange din nas
-am febra
-ma doare pipetul
-tusesc
-stranut
-imi curge nasul[apa]
Mi-a dat tarosin, eurespal, nistatina, augumentin, reuprofen.
si pentru nas, ma rog asta este spray[pivalone]

| Rebe explică:

Ok, sunt 6 feluri, dar pastilele astea, unele trebuie luate de 2 ori pe zi si altele de 3 ori.