| jon22 a întrebat:

In cu conditi aspirina iti poate afecta stomacul. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Deci, una peste alta. Aspirina ca orice medicament are 2 tăișuri. Alții n-au decât să ia și aspirină și asprenter deși nu sunt bune deloc.
Medicamentele ajută într-o parte și fac rău în alta. Au o parte bună și una rea mai mare.
Nu recomand aspirina nimănui deoarece poate provoca sindromul Reye.
Acidul acetilsalicilic, adică substanța de bază pot provoca ulcer dacă se abuzează. DEci are o influență nefastă asupra stomacului.
Ca și mecanism al creării efectelor adverse.
Cum actioneaza aspirina facand rau prin efecte secundare? Aspirina actioneaza local in tubul digestiv fiind un acid slab. Mediul acid puternic din stomac favorizeaza intrarea aspirinei in celula gastrica unde este un mediu usor bazic. Astfel, aciditatea pilulei ataca celula gastrica. Tocmai de aceea aspirina e bine sa fie dizolvata intr-o lingurita de ceai si sa nu fie inghitita pe stomacul gol pentru a nu afla in stomac un mediu puternic acid.
http://jurnalul.ro/......03025.html
Eu nu aș recomanda nimănui aspirina, mai bine altceva un alt antipiretic căci slavă domnului acum în 2015 există destule și pe bază de paracetamol și ibuprofen.
Sau pur și simplu un alt antiinflamator.

2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Da,aspirina poate afecta stomacul provocand leziuni gastrice si mai ales ulcer! Mai provoaca si hemoragii interne (hemoroizi)! Deci sa ai grija sa nu iei medicamente dupa ureche, ci dupa sfatul medicului de familie!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai aspirina iti face rau in sine, fara conditii speciale, dar daca iei mai multe, se accentueaza periculos aceste probleme. Intr-un cuvant, nu lua asa ceva decat daca ti-a zis doctorul ca ai nevoie neaparat, si nu lua mai mult de una pe zi.