| turcanmonica12 a întrebat:

Buna,sunt singura care are frica de moarte? Nu știu de ce, dar câteodată îmi vine in cap asta.Ma gândesc ca n o sa mai exist, ca o sa stau îngropată într-un sicriu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Mai sunt care au frica de moarte, si asta ar fi un simptom al unei anxietati, sau poate fi gandul asta pur si simplu.
Pai gandeste-te ca si daca nu mai existi ce? Nu mai existi si gata, nu e mare lucru. Nici inainte sa te nasti nu existai, asa ca aia e.
Si daca esti ingropata in sicriu nu conteaza, ca si asa nu o sa mai stii nimic.

Deci nu ai de ce sa-ti fie frica. Si asa oricare din noi vom muri, daca am stat toti sa ne fie frica, ce am face?
Se rupe firu, nu mai stii nimic si adios. Frica de moarte nu se justifica in general.
Ba daca mori mai devreme putin sa zic inainte de 80 de ani, scapi de chinurile batranetii de uneori nici sa te misti nu mai poti.

Pana atunci ai de trait viata, sa te bucuri de ce te poti bucura.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca aproape toti oamenii au frica de moarte doar ca unii nu se mai gandesc si se obisnuiesc cu aceasta frica.
Asa sunt si eu, rareaori ma mai gandesc la moarte si atunci imi spun ca toti suntem datori cu o moarte, unii mai devreme, altii mai tarziu.