| Mariaiulia123 a întrebat:

Mă gândesc mereu la moarte ca o sa mor și nu o sa mai exist niciodată cum se spune cică sufletul rămâne, dar mi se pare ireal ca eu nu voi mai fi fizic… nu voi mai fi cu familia, prietenii. O sa fiu in sicriu sub pământ. Și mă stresez foarte mult an anxietate din aceasta cauza. Nu mai vreau psihologi pentru ca asta o sa recomandati. Toti vor sa ți ia bani și nici măcar sa te rezolve, doar te învață tehnici de relaxare. Vreau singura sa trec peste asta. Și am zile când mă gândesc ca dacă poate o sa ajung sa mă omor ca nu mai suport gândurile astea

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lasa fata ca nu mori maine si apoi, poti sa mori linistita, te asigur eu ca pleaca si sufletul acolo sus, nu ramane nimic pe aici.
Nu-ti fa probleme nici cu familia sau prietenii, ca vin ei dupa tine, acolo sus sau jos, unde poate fiecare!

Ia uite mai, parca-i in Prostia Omeneasca de Ion Creanga, sa incepem de pe acum sa facem atacuri de panica si sa urlam, ca ne pica drobul de sare in cap, murim si-i posibil ca sufletul sa o ia razna la plimbare prin oras. :))

https://www.youtube.com/watch?v=KQGdOsQU_wk

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Dumnezeu nu a creat omul ca sa traiasca 70 80 de ani si dupa aceea sa moara, omul a fost creat sa traiasca vesnic sa nu vada moartea, este adevarat acum toti mor, fie tineri fie batrini, dar la moartea omului nimic din om nu paraseste corpul, omul decedat nu continuă sa traiasca in cer asa cum mult sustin lucrul acesta, cei care au decedat numai simt nimic numai stiu nimic, moartea este comparata de Biblie cu un somn adînc fara vise, un om cand doarme adînc el nu este constient de nimic nu stie ce se petrece in jurul lui si cîte ore a dormit, asa cum un om care doarme adînc sau profund poate fi trezit, tot asa Dumnezeu va învia in curand toate persoanele decedate, mortii vor fi inviati asta promite Dumnezeu, Isus cand a fost pe pamint a facut multe învieri si vindecari miraculoase, daca ai Biblie poti citii toate miracolele infaptuite de Isus, le gasesti consemnate in Biblie la Ioan 11:33-36 si la Geneza 1:28 si 2 cu:29 unde spune ca Dumnezeu l-a creat pe om ca sa traiasca nu ca sa moara, tu trebuie sa te rogi lui Dumnezeu sa te ajute sa intelegi ca moartea nu este o suferintă omul mort numai suferă nu merge in iad sau in rai asa cum sustin preotii, persoana care a decedat merge in pamint si din pamint Dumnezeu il va învia, termenul înviere este similar cu a se ridica din nou, asa cum cineva se scoala dimineața se trezeste dupa o noapte de somn se da jos din pat asa Dumnezeu îi va scula la viață pe toti cei care au decedat, tu ce varsta ai?

| carevaescu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stii ca biblia se poate interpreta in mai multe feluri.

In primul rand trebuie sa cunosti diferenta intre metafora si descriere.

Altfel vb in numele bibliei într-un mod extrem, EXTREM de naiv.

Chiar daca intelegi diferitele niveluri de metaforizare, fiecare idee vine contextualizata. Daca nu intelegei contextul ei, nu intelegi nici mesajul.

Chiar daca presupui ca intelegi (nu intelegi, clar) mai trebuie sa faci diferența intre ce a fost in biblie original, si ce a fost adaugit.

Chiar daca mentii ca poti face diferența (nu poti) intre original, modifica si adaugit, vine problema traducerii. Sensul in limba originala si sensul in romana e schimbat de traduceri. In texte metaforice schimbarea e dramatica si in unele cazuri duce la contradictii.

Chiar daca mentii ca ai citit-o in limba ei originala (aramaica - si nu ai citit-o) nu ai cultura necesara sa intelegi sensul.

Asa ca...fii mai modest si mai pune semnul întrebării atunci cand crezi că intelegi ceva din biblie, pentru că nu intelegi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru carevaescu):

O zi frumoasa sa ai si nu te stresa tu de cum inteleg eu Biblia, toate cele bune

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Vad ca utilizatorul CristiDinBucuresti preafericitul si-a sters contributia la aceasta discutie. Era, spunea el, raspunsul biblic la intrebare. Numai bine ii doresc happy

| Xena20 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca e asa unde o sa încapă fizic toți oamenii care au trăit vreodată pe pământ?

| Freya1 a răspuns:

Nu poți sa trăiești tot timpul cu gândul ca o sa mori, ca asta deja suna a problema psihica.Eu una am trecut prin asta când m-am imbolnavit și se numește depresie.

Încearcă și tu sa ai activități plăcute și sa te bucuri de ce ai și ca te trezesti în fiecare dimineață. Bucura-te de viata pe care o ai ca mulți săraci ar tanji poate la ceia ce ai tu.

| Frank51 a răspuns:

Acceptarea morții este singura opțiune ca să ai o viață liniștită. Oricum nu prea ai de ales.

| Lioana a răspuns:

Nu te înțeleg. Ti-e frica de moarte si te gandesti la posibilitatea sa te omori.
Traiesti prea mult in viitor. Alege prezentul! Fii atenta la prezent si vezi ce poti face bun din el.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ți-e frică de moarte atat de tare încât contemplezi sinuciderea?
N-are niciun sens.

Vrei, nu vrei, ai un suflet, iar sufletul tău o sa ramana după moarte. Și pe langa asta ai un Creator care e cu tine și care va cu tine după moarte. Nu ai de ce sa te temi de moarte. Nu am fost creați să murim ci sa trăim veșnic. Dacă totul s-ar termina aici atunci toata viata e o mare minciună și o absurditate dincolo de ce poți să înțelegi. Îți recomand să citești una dintre Evanghelii, cea pe a lui Ioan spre exemplu, și îți garantez că nu te vei mai teme de moarte happy

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Corpul tau va fi sub pamant. "Tu" nu vei mai fi. Nu in acel corp.
Nimeni nu stie nimic despre spirit, daca exista, daca ramane, etc.
Daca presupui ca exista un "spirit", atunci din ce observam putem concluziona ca se detașează de corp. "Tu" ca spirit nu vei fi in cosciug, sub pamant.
Daca presupui ca nu exista, atunci "tu" nu vei mai exista.
In ambele cazuri, o parte din anxietate nu-si are sens.

Oricum, e o chestie inevitabila. Toti o sa murim. Asa ca... Om muri si om vedea.

| timidu89 a răspuns:

Asa a impresia si eu ca o sa dau coltul, dar nu am anxietate din cauza asta. Nu ma stresez deloc. Cati ani ai? Ce o fi? o fi si gata. Traieste cat mai intens si frumos viata. Nu stim ce e dupa moarte, daca ne mai intalnim cu cei dragi sau nu...

| nukeyly a răspuns:

Ex: Daca mori maine in secunda 1 dupa eveniment no o sa mai sti nimic de tine din motive de securitate, apoi god iti recolteaza sufletul si-l pune la cunostinta universala si tu nu poti face nimic la fel cum o furnica nu poate face nimic sa opreasca un tanc.

Daca vrei sa nu mori poti lua legatura cu extraterestiii si cadeti la intelegere sa te faca highlande-ritA in schimbul unor servicii gen cobai de laborator cam forever, si daca te-ai hotarat, poti incepe cu dansul ploiii din padurea hoia-baciu, area 51 sau sa gasesti asta: https://www.youtube.com/watch?v=Z8SjYMTL7zA&t=27s
si poate ajungi in 5200.

| just4ubr2015 a răspuns:

Termina cu prostiile traiesteti viata du-te in calatorii fi iubita fericita lasa moartea ca mai ai pana la 80 ani ai o singura viata nu iti bate joc de ea fi fericita ca meriti

| kGeorge a răspuns:

Imagineaza-ti ca esti un regizor. Acest regizor creeaza un film, si isi da seama ca la un moment dat filmul se va termina. Regizorul incepe sa aiba anxietate din cauza faptului asta, si din cauza realizarii ca este imposibil evitarea sfarsirii acestui film, fie sfarsitul si neasteptat, spontan(sinuciderea).
Mai multi regizori au realizat asta, iar in timp ce unii, ce aveau un film plin de neajunsuri, nenoroc etc, au ales calea usoara, incheierea rapida a filmului si terminarea unei povesti lungi brusc, unii au decis sa isi faca filmul frumos, un film care sa inspire si pe altii, un film la care unii pot doar visa, admirand regizorul.

| MicutaAlly a răspuns:

Buna. Este perfect normal sa te mai gândești uneori la acest aspect al veți si sa-ți pui întrebări dar nu excesiv pentru ca asta poate dauna psihic de ex anxietate, atacuri de panica etc încerca sa nu te mai gândești, opusul la moarte este viața așa ca trăiește! Caută sursa gândurilor de ex încerca sa vezi de când ai început sa te gândești constant la asta poate ai pierdut pe cineva drag si de asta te gândești tot mai des, gandurile astea îți aparțin si le poți opri când dorești tu si poate fi tratat la psiholog. Psihologia este o ramura a medicinei exista si psihologi care "îți vor doar bani" dar nu toți mai exista si psihologi care chiar sunt buni in ceea ce fac happy psihologi nu sunt egoiști si nici nu îți schimba gândirea nu sunt extraterești laughing un psiholog lucrează împreuna cu tine la problema ta oricare ar fi aia, te ajuta sa te maturizezi, dacă nu vrei la psiholog dar totuși vrei sa vorbești cu cineva îmi spui?

| Marcu_George_1970_UnCh a răspuns:

Pai, ar trebui sa te bucuri de clipele cu ei acum. Dupa, cine stie ce va fi! Sa spui tot ce simti cat poti si sunt langa tine, fara teama si orgolii. Daca continui in teama, eviti sa traiesti. Teama de moarte sincer poate fi inteleasa dupa o anumita varsta, tanar fiind, ar fi normale alte temeri, inclusiv o banala teama de caini.