| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am 18 ani si devin din ce in ce mai trist sad si nu fac altceva decat sa imi pierd timpul, totul a pornit de acum mult timp dupa ce prietenii m-au lasat si au fost si altele dar asta m-a afectat mai rau, am inceput sa stau doar in casa si sa nu mai vorbesc cu nimeni, si am stat doar pe internet, dar de ceva timp parca imi vine sa ies afara dar nu pot. Ma simt foarte incomod mai ales daca ma intalnesc cu cineva cunoscut. As vrea sa ma bucur din nou de viata cum o faceam altadata, am atatea amintiri pe care nu le-am uitat niciodata, as vrea sa se intample din nou dar nu se mai poate. In timp incet, incet depresia s-a instalat si ea, tot ma gandeam ca vreau sa mor si ca de ce exist pe pamant si ca lumea ma uraste, in prezent nu ma mai gandesc chiar asa des la moarte ma gandesc mai rar, dar inca ma gandesc de ce exist, de ce lumea ma uraste etc. As face multe lucruri dar nu pot face nimic, imi doresc sa fac multe. De exemplu intr-o zi aveam o dorinta foarte mare sa ies afara dar nu am iesit, aproape mereu gasesc cate o scuza sa nu fac ceva, gen nu pot iesi afara ca nu imi gasesc hainele sau tot felul de motive din astea. Acum ceva timp imi doream o prietena dar am deci sa las balta treaba asta cu prietena deoarece oricum nu se va indeplini. Am multe vise dar din pacate nimeni nu ma sustine, toti zic ca sunt doar prostii nu niste vise. Trebuie sa lupt singur contra multora si cateodata simt ca imi vine sa cedez si sa las totul balta, vreau sa ma schimb dar ceva nu ma lasa. Parca mi-e frica sa nu comenteze oamenii ca m-am schimbat in rau sau altele. Mereu ma simt singur cand vad ca fiecare are pe cineva cu cine sa vorbeasca si eu nu am pe nimeni, e foarte aiurea ca toti judeca dar nu inteleg cum se simte cu adevarat, e usor de zis iesi din casa si fa-ti prietenii dar e greu de indeplinit. Cam asta am avut de zis va multumesc ca ati citit pana aici daca ati citit.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ar trebui să dai prea multă importanță pe ce zic alții sau ce cred alții despre tine.
E viața ta și tu decizi ce vrei să faci cu ea.
Înlătură gândurile negative și încearcă să găsești o motivație, ceva care să îți atragă atenția.
Dacă vrei să fii altfel poți să o faci, trebuie doar să ai ambiție și voință.
Tu ești singurul care trebuie să facă ceva, nu aștepta ca ceilalți să o facă pentru tine.
Spui că prietenii tăi te-au lăsat nu? Asta înseamnă că nu îți erau cu adevărat prieteni. Oricum nu lăsa să te afecteze asta.
Important e să faci ceea ce crezi tu că e bine, nu te lăsa influențat de alții.

| Yunnochan a răspuns:

Nu te gândi că vrei să mori. Nimeni nu trebuie să aibă acest gând, oricât de grea ar fi viața lui. Și eu mă gândesc la chestii de genul, dar clar, sensul vieții nu este acesta.
Știi ce ar face un om puternic atunci când rămâne singur și crede că nimeni nu-l mai poate ajuta vreodată? Alege să fie diferit de toți ceilalți oameni din jurul lui. Alege să lupte contra tuturor singur. Tu ai spus că lupți singur contra tuturor, deci chiar ești puternic cu toate că poate îți este greu să recunoști acest lucru. La un moment, cum este și normal, simți că ești îngropat de probleme și îți vine greu să mai lupți. Începi să crezi că tot ce faci este inutil și nu are nicio importanță. Începi să crezi că orice ai face nimic nu va putea face ceilalți oameni să te privească ca pe unul de altul lor. Ai impresia că ești ulitimul om de pe pământ și că mai bine ai renunța la luptă, că oricum ai pierdut-o înainte să înceapă. Acest scenariu este cunoscut, nu? Banuiam, doar. Acesta este un scenariu toxic și fals. Nimeni nu pierde lupta. Atâta timp cât ești în viață, ai motiv ca să lupți. Principalul motiv este pentru că trăiești. Dar mai sunt și alte motive, te asigur. Niciun om nu a fost mereu fericit și nu va fi mereu fericit mereu. Fiecare om care există duce în el o luptă între speranță și durere. Fiecare om știe cum se simte atunci când sufletul doare, atunci când lacrimile parcă se opresc să mai apară din motivul că s-au terminat și că începând din acea zi lacrimile se depozitează în suflet, numai ies pe nicăieri. Disperarea este și ea normală, dorința de a opri urletele din suflet este tot timpul aprinsă. Dacă un om spune că nu a cunoscut niciodată aceste senzații, atunci mai mult ca sigur acel om este un mare mincinos. Vezi oamenii pe stradă fericiți, dar puțini sunt cei care știu că și acei oameni plâng și sunt cuprinşi de tristețe. Vezi un o persoană care are mulți prieteni, dar poate că acea persoană suferă de o boală. Vezi o persoană care nu bagă pe nimeni în seama, dar poate că acea persoană se teme să mai aibă încredere în cineva. Vezi o persoană zâmbind, dar poate că acea persoană umple perna de lacrimi noapte, înainte să adormă. Nu te tânji niciodată la viața altei persoane, ai grijă ce îți dorești. Oamenii sunt plini de mister. Dacă vrei să tânjești la o viață frumoasă, atunci încearcă să creezi tu o viziune a propriei tale vieți frumoase și luptă fără oprire ca să reușești să faci din acea iluzie o realitate.
Sunt sigură că ai trecut prin multe și probabil că încă mai ai de trecut prin multe, dar va veni o zi când toate acestea vor lua sfârșit. Eu cred că toți oamenii își găsesc la un moment dat fericirea. Luptă pentru fericirea ta, cu siguranță că o meriți. Un om care merită să fie fericit, va fi fericit. Știu, e greu să faci față criticilor oamenilor dar nu și imposibil.
Oamenii care spun că visele tale sunt niște prostii, sunt niște ipocriți. Visele nimănui nu sunt așa. Oricât de ireale sau diferite ar fi visele tale, trebuie să crezi în ele. Dacă tu nu crezi în propriile tale vise, atunci cine să o facă? Știu că este greu, e prea greu atunci când oamenii te privesc și îți aruncă diferite etichete. E prea dureros atunci când oamenii nu te înțeleg, atunci când ei aleg să iasă din viața ta și tu nici măcar nu stii din ce motiv au ales să facă asta. Dar nu este imposibil să faci față tuturor. Greu este, dar nu și imposibil. Dacă ai putut lupta până acum, sunt sigură că vei putea lupta și în continuare până vei ajunge în acel punct în care vei putea să îți lași garda jos. Nu renunța niciodată la visele tale. Sunt sigură că visele tale pot deveni realitate dacă te dedici lor. Și eu am o grămadă de vise și nu mi se pare nimic banal și ieșit din comun la un om care visează. Un om care visează are un motiv în plus ca să trăiască. Oamenii nu știu ce vise am eu, dar cu siguranță că dacă aș spune cuiva ce vise am, m-ar crede o mare naivă. Cu toate astea, sunt visele mele și nimeni nu mi le poate lua. Oamenii pot crede ce vor, dar visele tale merită să ajungă realitate. Fă tot posibil și imposibilul să îți atingi scopurile. Când îți este bine, luptă! Când îți este greu, luptă! Iar când vrei să mori, luptă și atunci! Luptă în fiecare secundă din viața ta, dar mai ales luptă atunci când ești obosit să mai lupți. Atunci când crezi că totul se întoarce împotriva ta, luptă cel mai mult, cum nu ai făcut-o niciodată până atunci.
Și pe mine m-a afectat foarte mult atunci când am fost exclusă din colectivul meu. A trecut ceva timp, dar sentimentul de singurătate de atunci nu s-a schimbat. Amintirile de atunci sunt aceleași, iar durerea este la fel de mistuitoare ca în prima zi. Atunci când toți oamenii din jurul meu mi-au întors spatele, am început să cred că ceva nu este în regulă cu mine. Am încercat să mă schimb, am încercat să fiu altcineva și chiar am reușit să fiu altcineva. Am crezut că fiind altcineva, oamenii care m-au abandonat se vor întoarce la mine, iar cei care mă urăsc își vor schimba părerea despre mine în una bună. Dar a fost mai rău. Nu te ajută cu nimic să fii altcineva, din contră, crede-mă, oamenii te vor detesta și te vor judeca și mai mult. Oamenii știu cel mai bine să judece. De multe ori cred că un animal are sufletul mai mare decât un om. Fii tu mereu, orice ar spune oamenii din jurul tău. Dacă fiind tu cu adevărat oamenii te rănesc, transformându-te în altcineva nu va face decât să sporească ura și bârfa la adresa ta. Dar mai ales, tu nu vei putea fi împăcat cu tine. Dacă acum te urăști, când te vei schimba te vei urî și mai tare! De aceea te sfătuiesc să nu te schimbi niciodată. Oamenii care te vor iubi te vor iubi așa cum ești cu defetele tale, cu calitățile tale. Oamenii care te vor iubi vor fi conștienți de faptul că nu ești perfect și că nimeni nu este perfect, dar vor știi că pot avea încredere în tine. Nu renunța la dorința de a avea o prietenă, cu toții merităm un om doar pentru noi. Acea persoană va veni într-o zi pe neașteptate și te va lua prin surpridere. După felul în care ea se va comporta cu tine și îți va vorbi, îți vei da seama că e ca și cum te-ar cunoaște de o viață. Vei realiza poate că ține la tine, chiar foarte mult. Fii pregătit pentru acea zi, nu gândi că ziua aceea nu va veni niciodată. Ba va veni, crede-mă pe cuvânt!
Știu că este tare ușor să spui unei persoane să iasă pe afară, să interacționeze cu cineva și gata, durerea s-a dus și au apărut în locul ei prietenii! Oamenii care îți vor spune chestii de genul nu vor putea niciodată să te ajute cu ceva. Nu este ușor să ieși afară atunci când viața ta parcă atârnă pe o muchie de durere. Dacă cineva mi-ar spune mie să ies pe afară, aș privi acea persoană de parcă mi-ar vorbi în altă limbă necunoscută de mine. De ce să ieși pe afară dacă pur și simplu nu ai niciun chef? Am încercat și eu să ies cândva, Dar nu prea m-a ajutat. Nu am cunoscut pe nimeni special și nimeni nu a venit la mine și mi-a zis "hai să fim prieteni! " și nici nu cred că va mai veni cineva la mine ca să îmi ceară asta. Cel mai bine este să ieși atunci când tu simți că e nevoie să ieși, nu atunci când cineva îți impune să o faci. În acest fel nu vei putea fi fericit. Să găsești prieteni este tare greu în ziua de astăzi, cu atât mai mult să găsești și prieteni adevărați, care să îți asculte poveștile fără să te judece, care să îți fie alături la bine şi la rău. Eu am încetat să mai cred că mai pot avea prieteni, că mai pot spune unui fete că este cea mai bună prietenă a mea. Dar tu nu trebuie sa îmi urmezi exemplul. Poate la tine este altfel și poate că vei găsi cândva niște prieteni adevărați care să nu te abandoneze așa cum ar face-o doar cei falși. Îți recomand până atunci să faci ce îți place, să fii diferit și să nu te temi de părerile altora. Oamenii mereu vor critica, dar puțini vor îți vor cunoaşte povestea. Ai încredere în tine și în visele tale, totul va fi bine! Te rog, încearcă măcar să mă crezi, știu cum e și am trecut prin multe de genul.