| minteuandedouaori a întrebat:

Buna tata are glicemie oscilatoare( a aparut recentla el) ba e mica ba este prea mare si i sa administrat ieri si azi insulina. cei de la spital au zis cai dau un aparat sa isi ia glicemia si numai stiu ce. daca va fi sa isi administreze insulina va trebui sa ea toata viata sau un timp si va lua pirule din alea? Sunt ingrijorat sad!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai bine pentru el ar fi sa continue administrarea insulinei toata viata. fara indoiala asta ii va asigura o viata mai lunga si mai sanatoasa decat antidiabeticele orale.

| veronica a răspuns:

Glicemia e ceva normal pentru unii,nu te sparia,o sa-i dea de la spital un aparat cu care singur o sa-si numere(vada) glicemia,in functie de ce mananca o sa-i scada o sa trebuiasca sa tina un regim,doctorii o sa-i spuna ce are voie sa manance si ce nu, in general glicemia o ai toata viata din monentul din care o descoperi nu ai nici o problema daca tii regimul cu mancarea, e ceva cu care o sa se obisnuiasca incet incet.sigur e ca nu mai are voie numic dulce si nunai paine negra, macaroane negre.etc in ziua de azi exista multe mancaruri pentru diabetici nu te speria degeaba.

| RoxanelBombonel a răspuns:

Buna! Eu am diabet zaharat tip 1 de 2 ani si imi administrez singura insulina. Din cate stiu eu diabetul difera de la persoana la persoana. Daca are diabet intr-adevar, atunci va urma un regim alimentar destul de strict si ori isi va administra insulina ori pastile. Mie mi s-a spus ca dupa o vreme daca evoluez bine ma va schimba pe pastile. Acum nu stiu daca e mai bine laughingDin cunostintele mele, insulina se face numai la diabetul de tip 1, care e mult mai rau in comparatie cu cel de tip 2. Cu timpul se va obisnui cu insulina crede-ma si nu e chiar asa un chin. Cat despre produsele pentru. diabetici pot spune ca nu sunt cine stie ce pentru ca nu sunt fara zahar, ele contin inlocuitori pentru zahar. Deci la o masa nu o sa manance normal apoi va lua "ceva dulce". Mancarea va fi cantarita si in functie de cat mananca " va face loc" dulciurilor pentru diabetici. Singurele parti rele la diabet sunt faptul ca nu trece si complicatiile care pot aparea daca nu urmeaza regimul. Complicatiile sunt chiar un cosmar crede-ma. Sper ca nu te-am speriat. Ai grija de tine si de tatal tau!