| anonim_4396 a întrebat:

tatal meu e un betiv si are boala neagra, am auzit ca aceasta boala e de la nastere, vreau sa va intreb, oare mi sa transmis si mie genetic aceasta boala? Cum sa aflu daca sunt bolnav si eu de aceasta boala sau nu, mrs mult! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sunt multi factori de a face epilepsie, cazuri de eplilepsie in familie (predispozitie genetica) si este singurul factor de risc pentru tine, insa tatal tau poate a facut epilepsie din consumul de alcool pe o perioada de lunga durata. epilepsia adeseori incepe in copilarie sa dupa varsta de 60 de ani, desi se poate dezvolta la orice varsta. Daca pana acum nu ai avut probleme stai linistit.

| Empathizer a răspuns:

Daca mai sunt si alte cazuri in familia tatalui tau (adica daca exista o predispozitie genetica in familie), nu e obligatoriu sa faci si tu boala, dar ai un risc mai mare fata de altii care nu au cazuri in familie.
Daca epilepsia de care sufera tatal tau i-a aparut din cauze ulterioare nasterii (infectii ale sistemului nervos central, lovituri la cap, accident vascular cerebral etc.), nu exista riscul sa mostenesti boala. Daca boala tatalui tau s-a declansat pe fondul consumului crescut de alcool, nu ai un risc deosebit de a face si tu boala, decat daca ii calci pe urme si te apuci de baut in aceeasi masura.

| trolololo a răspuns:

Boala neagra ar fi ciuma, epilepsie. Acum cine știe la ce s-au referit "bătrânii".

| OmulCareStieCeFace a răspuns:

Se poate dar depinde ca nu e neaparat sa se trasmita (adica se tresmte dar mai sunt si excepti)cel mai bine e sa faci un colsult la doctor

| ViseInCeata a răspuns:

Asta depinde de tine trebuie sa-ti faci un test un consult!