| Liviucu a întrebat:

Dati-mi si mie un regim pentru o gastrita hiper-acida va rog. Ar fi ideal sa raspunda mai ales cei care au avut de-a face cu afurisita asta de boala. Tin sa precizez ca si taica-miu are probleme stomacale, asa ca ma intreb: oare sa fie genetic? Cel mai bun si lamuritor raspuns va fi rasplatit cu o

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Onn3 a răspuns:

-Lapte si produse lactate: lapte(1000ml/zi), branza de vaci, urda, cas, telemea desarata, schweitzer.
-carne si peste: carne slaba tocata(de vita, vitel sau pasare)100-150gr/zi, peste slab de rau, 200gr/zi.
-Oua: fierte moi, omleta dietetica, sufleuri, spuma de albusuri, budinci.
-paine alba veche de o zi, 150gr/zi
-fainoase: gris, orez, taitei(ca spume, terciuri, budinci, casa, chisel de lapte).
-Fructe: gelatine din sucuri de fructe, fructe coapte, pireuri de fructe coapte, spume din fructe.
-Dulciuuri: lapte de pasare, ecler, tarte cu fructe pandispan, papanasi, savarina, bezele, biscuiti.
-Graimi: unt, smantana, frisca, ulei, margarina.
-Bauturi: lapte, ceaiuri de plante(tei sunatoare, musetel, maces, gastric), ape alcaline.
-Sodiu(sare): usor redus, dar nu exclus.
-Supe: creme de legume, de fainoase, de franzela, supa slaba de carne.
-Sosuri: sos alb dietetic, sos de legume, sos cu smantana.

Orarul meselor: 4-5 mese pe zi din care un mic dejun, masa principala de la pranz, cina si 1-2 gustari(de la 10 si 17)

In acelasi timp, sunt INTERZISE urmatoarele grupe de alimente:

-Laptele batut, iaurtul, chefirul, branzeturile fermentate
-oua fierte tari, maioneza
-pestele gras(morun, nisetru, somn, cega), pestele conservat, sardele, raci, icre
-carnea de porc, slanina, untura, carnea conservata(mezeluri, afumaturi, carnati)
-supele in care carnea a fost pusa la fiert in apa rece, ciorbele grase
-zarzavaturile crude tari(andive, gogosari, rifichi, varza, castraveti, ardei), legume uscate(fasolea boabe, linte, mazare)
ciuperci, praz, ceapa, usturoi
-condimentele:mustar, hrean, piper, boia, muraturi
-fructele crude oleaginoase(migdale, alune, nuci)
-ciocolata, cafeaua
-marmelada, dulceturile, gemurile
-painea neagra
prajerile, rantasurile, sosurile
-alimentele prea fierbinti sau prea reci
apele carbogazoase
bauturile alcoolice, fumatul

Cateva exemple de retete:

MICUL DEJUN(exemple):

1. ceai de musetel(200ml)cu paine(60gr)unt(10gr)si cas dulce(30gr);
2. ceai de tei(250ml)cu branza de vaci si ochi romanesc;

OCHIUL ROMANESC se prepara astfel: in 300ml de apa clocotinda, in care s-a adaugat o lingurita de otet, se pune continutul unui ou si
se lasa pana cand albusul se coaguleaza. Se scoate din apa cu o lingura mare si se pune pe o farfurie calda.

3. ceai de musetel(200ml)cu paine(60gr)unt(10gr)si sunca slaba(25gr)

4. ceai de tei(250mlcu paine(75gr)si omleta dietetica

OMLETA DIETETICA se prepara astfel: se pregateste din 2 oua, ce se bat, se amesteca cu 100ml de lapte si 2-3 gr de sare.
Compozitia se rastoarna intr-un vas cu unt(5gr) si se pune sa fiarba la foc mic, la aburi pana cand omleta se incheaga.

GUSTARI:
In general gustarea de dimineata de la ora 10 se compune din branzeturi(proaspata de vaci, telemea desarata),
legume si fructe preparate sub diverse forme, oua(umplute ori sub forma de ochiuri romanesti, omleta)tartine cu sunca sau
pateuri dietetice.

In schimb gustarea de dupa-amiaza de la ora 17 consta mai ales din preparate dulci, menite sa compeseze hipoglicemia
ce apare in timpul siestei.

Cateva exemple pentru gustarile de la ora 10 si 17:

1. branza de vaci(40gr)paine(60gr)si o rosie
2. branza de vaci(40gr)smantana(20gr)paine(60gr)
3. branza de vaci(40gr)unt(10gr)paine(60gr)
4. Chec cu ragat(5 portii a cate 140gr):
-oua 2 bucati, zahar 125gr, unt 125gr, faine 175gr, rahat 150gr, zahar vanilat 1 plic:
Se bat ouale intregi cu zaharul, pana cand se obtine o spuma tare. Se adaugazaharul vanilat si untul, tinute 30 de min
la temperatura camerei si se bate cu telul in continuare pana cand compozitia devine din nou spumoasa.
Se presara apoi faina in ploaie batand energic cu telul. La sfarsit se pun bucatile de rahat, taiate in patru
si date prin faina.
Compozitioa se pune intr-o forma tapetata cu hartie alba, unsa cu unt. Se coace la cuptor, la foc iute, 15-20 minute,
apoi potrivit si, spre sfarsit, la foc mic, aproximativ o ora. In timpul coptului, se poate pune deasupra o hartie alba
ca sa nu se rumeneasca prea repede.

7 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

E putin mai complicata boala decat pare si se poate complica in timp. Nu e bine sa o tratezi dupa ureche aici. Mai bine te duci la un medic internist sa iti faca niste analize. E posibil sa ai H. Pylori si trebuie tratament special

| Liviucu explică (pentru BGDs):

Da, pana si medicul stomatolog mi-a spus ca e posibil sa am aceasta bacterie. Ai informatii referitoare la ea? Oricum am de gand ca in februarie sa fac o analiza a sangelui sa vad daca o am. Endoscopie nu fac nici mort.

| BGDs a răspuns (pentru Liviucu):

Helicobacter Pylori este o bacterie care traieste in stomac si care prin enzimele ei afecteaza mucoasa gastrica, putand produce gastrita si ulcer. Ca atare, nu ai cum sa o gasesti in analizele de sange. Se poate depista antigenul H. Py. lori in materiile fecale (http://www.sfatulmedicului.ro/......ecale_452) si se poate trata cu antibiotic.
Ai putea face tratament pentru hiperaciditate cu Omez 2 cp/zi dimineata si seara timp de o luna, dar daca ai aceasta bacterie s-ar putea sa revina hiperaciditatea cand opresti tratamentul.

| Liviucu explică:

Tocmai am baut un 3 in 1 si ma arde pe gat la vale de mor. Daca beau PEPSI, la fel e.

| miki_4604 a răspuns:

Chitosanul,este cel mai bun remediu,daca nu tratezi,mai e un pas pana la ulcerDin cauza aciditatii ridicate (vezi pe facebook tiens-Romania)Ai informatii despre Chitosan,cel mai bun remediu natural, am facut ulcer pe fond de stres, cu el m-am tratat.Sau intra pe site www.tiens-romania.ro si poti citi si acolo despre beneficiile lui si ale altor produse, tot acolo te poti loga si sa-ti faci comnda direct.Nu este scump in comparatie cu beneficiile pe care le realizeaza.Nu este genetic, ai grija la sanatatea ta si a taticului tau.In Formula As de sambata 21 ian. este o pagina intreaga despre acest produs minune.Multa sanatate, rezultatele se vad chiar de la primele capsule.Recomanda-l si la alte persoane cu incredere asta este rasplata aceste informatii

| Liviucu explică (pentru miki_4604):

Tratamente medicamentoase am mai luat. M-am facut bine cam 2 luni apoi din nou a revenit. Ideea e ca am un servici de asa natura in care mananc numai porcarii si da, e si pe fond nervos - stres - la mine tot. Doar cu un regim as putea scapa cel putin periodic sa zic asa de ea.

| miki_4604 a răspuns (pentru Liviucu):

Nu te incurca cu nimic serviciul tau. Nu e medicament, este cel mai bun tratament naturist.Si eu am facut ulcer pe fond de stres cu el m-am tratat, pur si simplu in fiecare dimineata cand te trezesti intre ora 5-7 dimineata iei 2 capsule de chitosan zilnic. Vei vedea beneficiile chiar din primele zile, chiar m-a surprins si pe mine acest remediu.Multa sanatate!