| Anonymus52 a întrebat:

1.La radiografie se vede ruptura de menisc? 2. Si cum as putea sa aflu acasă daca am ruptura de menisc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

La radiografie nu se vede, trebuie sa faci RMI acolo se va vedea.Cum poti afla? Stai pe scaun cu piciorul asa relaxat,iar cu degetele de la mana cu varfurile toate lovesti lateral genunchiul acolo unde simti ca te doare. Daca te doare cand bati asa ala esti,e meniscu fisurat. Daca nu doare nimic,atunci fa RMI acolo iese sigur.
Radiografia este cea cu raze X acolo doara oasele ies, se vad nu si ligamente sau cartilaje, iar meninscu este un cartilaj.Cel mai indicat este sa faci RMI.
Daca meniscu e rupt, te poti trezi noaptea prin somn cu genunchiu blocat, partile rupte se blocheaza, se deranjeaza si atunci o sa te doara rau.Nu stiu tu in ce stadiu esti, deci RMI. Bafta

| Anonymus52 explică (pentru relian):

Am batut cu varful degetelor și chiar mă doare. Mersi pentru informatii.

1 răspuns: