| Arriiieeeellllllllllllll56 a întrebat:

Bună TPU,
A luat cineva bursa medicală pentru miopie gravă?
Imi puteti spune ce vi s-a scris de către dna. Doctor pe certificat?
Am tot cautat pe net dar nu prea exista detalii, nici nu știu exact dacă se folosește termenul asta, oftalmoloaga mi-a spus că nu există miopie gravă, decât cea mică, medie și mare+ forte, deși se cere pentru bursă în exact forma asta, necontând dioptriile.
Mulțumesc în avans pentru eventualele răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu am auzit pana acum de bursa medicala pentru asa ceva.

| Simpatic a răspuns:

Ma bag si eu poate aiurea dar sa stii ca-s curios
nu am auzit de bursa, poate sa fie ca incadrare vreun grad de handicap ceva, insa bursa medicala?
Asa cum la unii li se da grad de handicap pentru lucruri de nimic, ma gandesc ca in cazul miopiei severe cum zici tu da ar putea sa te incadreze intr-un grad de handicap, ma gandesc nu am zis ca si stiu sigur

| Arriiieeeellllllllllllll56 explică (pentru Simpatic):

E bursa acordata de unitatea de învățământ și se încadrează la cea socială, doar că acestea au cumva prioritate.
Iar ca handicap presupun ca se dă atunci când îți pierzi vederea într-o proporție mai mare și definitivă, nu cunosc detalii, fiind și motivul pentru care am pus întrebarea.

| AirineiIuliana a răspuns:

Buna ziua, copilul meu are certificat de handicap pentru miopie severa și da, ia bursa medicala în baza certificatului.

| Jeff20031 a răspuns:

Bunaaaaa! Da, eu iau bursa pentru miopie forte(n am idee care e minimul pentru miopia mica, medie sau mare, dar știu sigur ca miopia forte se aplică când ai dioptriile -14, 5, ca in cazul meu xD, din păcate.
Am depus dosarul pentru bursa in sem al 2 lea si din cate stiu eu, iti trebuie,, un certificat" A5 sau A9, nu mai stiu sigur, pe ala il primești când te consulta medicul specialist oftalmolog. pe lângă certificatul ăla dat de medicul specialist oftalmolog trebuie să aduci și și fișa aia completată de părinții tăi în care să îi ceară doamnei directoare aprobarea pentru bursa medicală, după aceea pot să atașezi în dosarul ăla pentru bursa medicală și buletinul părinților și buletinul tău și certificatul tău de naștere (trebuie făcute la toate copii).
Sper ca te am ajutat!