| AndraCSM a întrebat:

a luat cineva utrogestan pentru amenoree primara? daca da, la cat timp v.a venit c.m? v.ati ingrasat? detaliati va rog (experiente,.). Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă nu l-am folosit - fiind bărbat, NU era nevoie;)

NU este o "regulă generală" pentru acest aspect :(
Depinde de "gravitatea" afecţiunii, de modul în care "reacţionează" organismul tău, de deficitul de progesteron, de schema de administrare, etc.
De asemenea, NU ai dat nici un fel de detaliu : vârstă, analize/investigaţii efectuate, rezultatele acestora, etc.

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5624_18.08.05.pdf?anmPage=1255&ID=25088

În privinţa îngrăşării, DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău şi depinde de schema/perioada de administrare!
În Prospect NU se precizează nimic despre acest aspect...

Totuşi, şi în cazul Utrogestan-ului, este valabilă "povestioara" referitoare la Duphaston :
"Creşterea în greutate" este o reacţie adversă mai puţin frecventă ( "se întâlnesc la mai puţin de 1 din 100 de persoane" ) - vezi Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf?anmOrder=Sorter_dci

Toate cele bune.