| Mirris a întrebat:

Buna TPU.A mai luat cineva cifran pastile(cu recomandarea medicului de familie) in timpul sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Efectele ciprofloxacinului, substanta activa din Cifran, nu sunt bine studiate (numar mic de studii si loturi restranse de subiecti umani )!
Intrucat in cazul altor antibiotice exista studii mai aprofundate, fiind folosite mai frecvent in sarcina, este recomandabila folosirea acestora tocmai pentru a micsora riscurile. Pentru documentarea ta, iti recomand sa citesti articolul din link-ul :http://www.sfatulmedicului.ro/......cinul_1163