| Mirris a întrebat:

Buna TPU.A mai luat cineva cifran pastile in timpul sarcinii(evident cu recomandarea medicului de familie)si daca da bebe a avut de suferit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirris explică:

Am citit prospectul medicamentului Cifran, este pentru infectii urinare si trebuie evitat pe perioada sarcinii si alăptării, este contraindicat.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Du-te si intreaba medicul ginecolog sau medicul de familie el va sti exact, nu lua de capul tau pastile, o femeie insarcinata nu poate lua nici măcar o aspirină sau un antinevralgic fara consult medical si avizul medicului, sunt reactii adverse si poti face copil cu malformatii congenitale, handicapat mai pe scurt, ce varsta ai? Si in cîte luni esti insarcinată? Sarcină ușoară.

| Mirris explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai medicul de familie mi le-a dat

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Degeaba, nu a stiut ca esti gravidă? Nu i ai zis? Ca daca tu nu i spui, el sau ea daca e este o doctoriță nu poate ghici, decat cand sarcina este destul de avansată i si poate da seama medicul ca da femeia este gravidă deci nu poate lua o multime de medicamente pe care le pot lua cele care nu sunt insărcinate, ce varsta ai? Si in cîte luni esti insărcinată? Multumesc pentru fundă, si sarcină ușoară.

| Mirris explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stie bineinteles doar sunt luata in evidenta la el si sunt insarcinata in luna a saptea

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirris):

Sarcină ușoară

| Mirris explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt insarcinata in luna a 7 a si stie de sarcina