| Kyzz a întrebat:

Buna TPU.aceasta este o intrebare pentru cei care au avut parte de un consult la ochi sau pentru cunoscatori.

Cum este la consult? ce imi face mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alecs871 a răspuns:

Eee, ce poate sa iti faca, iti pune intrebari din cultura generala!
Ce crezi ca se poate intampla, daca e "un consult" atunci te pute in fata unui panou (la 2-3 metri) cu cifre si litere din ce in ce mai mici, sa iti verifice vederea de la distanta.

| Andruşcă a răspuns:

Te pune frumos sa-ti pui mana pe un ochi si cu celalalt sa citesti de pe o foaie aflata la distanta niste litere si cifre. Apoi iti pui mana la celalalt ochi si citesti din nou. Dupa asta te pune la un aparat. Tu iti pui ochii intr-o parte(ca si cand te pui sa te uiti printr-un binoclu) si prin cealalta parte doctorul se uita.In timp ce tu te uiti in aparatul ala vezi o imagine cu un balon(sau iepure, depinde de aparat) care se indeparteaz si apropie. Dupa ce stai 2 minute si la acest aparat o sa-ti puna niste picaturi in ochi si va trebui sa stai cu ochii inchisi un anumit intreval de timp(dupa care iti pune inca o transa de picaturi si iar astepti). Faza cu picaturile e enervenata ca trebuie sa astepti(cu ochii inchisi). Dupa picaturi te mai pune iar sa citesti si sa te uiti la aparat.
Eu cand am fost la control(deoarece nu vad bine la distanta) am stat 40 de minute acolo ca sa-mi pune de ori 8 picaturi si sa astept cu ochii inchisi de fiecare data... Poate la tine nu o sa dureze atat.
Daca ti-e frica nu ai de ce.Nu doare nimic, nu iti baga nici un instrument in ochi sau altceva de genul.La acele picaturi te ustura putin pe moment(primele 10-15 secunde) ca si cand ai curata ceapa dar trece imediat. Dupa ce pleci de la control o sa te deranjeze vreo 2-3 ore ochii cand stai la lumina mai puternica(deoarece acele picaturi dilata pupilele) dar te obisnuiesit repede cu senzatia.In masina sau in casa nu o sa ai nici o problema cu lumina.

| TheClassicGuitar a răspuns:

Pai, te duci la intr-o camera unde te pune pe un scaun ciudat cu un aparat care ti-l pune la ochi. Stai linistit nu o sa te doara. Doctoru ala o sa iti puna niste intrebari de exemplu : ce litera e asta?, care litera o vezi mai bine? Dupa care o sa-ti puna niste ochelari ciudati si te duci afara sa te intrebe daca nu vezi in ceata sau daca nu te i-a ameteala. Si dupa aia iti alegi rama de la ochelari si Gata! pam pam!

| Sinedd a răspuns:

Alright. Te duci la oftamolog te asezi pe un scaun, iar apoi iti pune "niste ochelari" iar pe perete este o tabla cu litere si cifre, ea te intreaba ce cifra sau numar este ala, iar daca nu vezi bine mai adauga o lentila si tot asa. In rest cam atat...revii dupa o saptamana sa-ti ridici ochelarii.

| fashionaddict a răspuns:

Prima data te pune sa te uiti de la o anumita distanta pe un tabel si sa pui literele de acolo, apoi imi pune o solutie in ochi si se uita printr-un aparat la ochiul tau(sa nu mergi singur ca o sa vezi inceata vreo 4 ore de la ea)big grin

| marius577 a răspuns:

Deci, te pune pe un scaun, la distanta destul de mare sa te uiti pe un tabel electronic cu litere. Apoi iti pune picaturii in ambii ochi, stai 10 min apoi intri din nou(aici ori iti mai pune un rand)sau te pune la un aparat sa stai nemiscat si sa te uiti la o priveliste(la mine era un balon cu aer laughing asa si iti zice sa revii maine sa iti dea rezultatele, sau cea de ochelari daca ai nevoie.Pa.

| VerdeCaPortocala a răspuns:

Nu o sa te doarahappy. am fost si eu.happy
o sa iti puna nise picaturi in ochi... dupa aceea te pune sa te uiti la ceva de la ei ( nu mai stiu exact ce). nimic rau. fundita?winking

| 288474 a răspuns:

Iti pune picaturi si se uita in ochii tai cu niste aparate. Nu-i mare chestie. Dureaza in medie 45 minute. (trebuie sa astepti cateva minute dupa ce iti pune picaturi)

| PostelnicuDan a răspuns:

Sper sa fiu in masura sa te ajut intrucat eu port ochelari. Controlul e simplu, te pune initial sa iti acoperi un ochi iar cu celalalt sa privesti de la o anumita distanta si sa descifrezi niste litere, apoi te pune pe un scaun la un instrument performant care iti vede defectele, calculeaza distante etc. La final iti pune niste suporturi de lentile si iti baga diverse lentile pentru a testa care iti ofera o viziune mai buna. Apoi primesti reteta si iti faci ochelari. :)
Sper ca am fost de folos, toate cele bune!

Postelnicu Dan,
www.launpahar.com