| nobody_1518 a întrebat:

Acum 2 zile am fost la medicul de familie cu mama mea sa-i luam lui tata un fel de scutire medicala pentru munca happy.
Daca tot eram acolo mama mea a spus sa mergem si pana la medicul de familie pentru ca uneori am ameteli, imi vine sa vomit, ma fac palida la fata, etc. O data am cazut noaptea cand m-am trezit si ma durea ingrozitor burta si imi era greata. Oricum, mergem noi la doctora, ii explic, ma pune sa ma intind pe masa si ma apasa pe burta.Cum ma asteptam diacnosticul a fost lipsa de calciu/anemie.De luni intr-o saptamana trebuie sa ma duc sa fac analize dar problema e ca imi cade foarte tare parul! nu 4-6 fire, ci un pumn! Iar tocmai cand ma intorceam cu mama vorbeam ca de la anemie nu mai e mult pana la leucemie.
Intrebarea mea : Este posibil sa am leucemie? Pentru ca stiu ca incepe sa iti cada parul crying.
P. S. : Ma fac si cu placa dar ma fac cam 1 data pe saptamana iar alte prietene care se fac in fiecare zii nu au nimic iar mie pana acum nu imi cadea nici un fir de par.Nici de sampon nu se pune problema pentru ca ma spal cu acelasi fel de cand ma stiu straight face
Multumesc mult! Fundaaa happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flaviius87 a răspuns:

Este normal sa cada pana la 100 de fire pe zi...nu-ti face griji! astea nu sunt simptome de leucemie - Doamne fereste!
Celor care au leucemie le cade parul din cauza tratamentului puternic pentru organism - nu de la boala in sine!
E bine ca iti faci analizele dar nu e cazul sa te panichezi! happy
Multa sanatate!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anemia nu are absolut nici o legatura cu leucemia. In leucemie nu iti cade parul, cade dupa incepe tratamentului cu citostatice. In anemie, insa, iti cade parul de la lipsa de fier. Probabil nu te alimentezi bine si nu stai destul timp in aer liber.

| TipaSecsiii88 a răspuns:

Daca ai fi avut leucemie parul tiar fi cazut din cauza medicamentelor, dar in cazul tau e ceva normal sa iti cada parul pentru ca ai lipsa de calciu si aceasta lipsa de calciu se transpite prin tot corpul deci nu iti face griji e ceva normal daca iti cade parul (si mai ai si lipsa de calciu) stai linistita esti ok!

| MyRuXzZzA a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa te sperii, poate asa este parul tau nu cred ca ai leucemie. Si eu am avut anemie cand am fost mica, aceasta se face din cauza lipsei de calciu. Si am avut mult mai rau ca tine, dar in nici un caz nu s-a ajuns la leucemie, asa ca nu trebuie sa te gandesti la asta. Trebuie doar sa mananci cat mai multe fructe si legume, si tot ce este bogat in calciu, sa faci analizele si ai sa vezi ca nu este nimic grav. Succes si sper ca te-am ajutatlove struck

| Mirela14 a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa mergi la doctor urgent...ca sa te tratezi din timp in caz de ai leucemie.Succes!

| NoNameNeeded a răspuns:

I-ai spus medicului tau de familie ca îţi cade părul?
Dacă nu stai calma şi aşteaptă rezultatele analizelor că poate eşti doar anemicăhee hee
Si mie mi s-a intamplat la fel doar ca eu cand ameteam vedeam negru in fata ochilor si ma dezechilibram am fost la spital la Neuro-Psihiatrie-Infantila si am facut un EEG si s-a constatat ca am Claustrofobie si Atacuri de Panica happy
App câţi ani ai?
Don`t worry tongue eu am 14 happy

| NoNameNeeded a răspuns:

Nu te stresa ca daca te stresezi mai rau facihee hee
"Lass` ca trece \m/ " Bafta in continuare si fă bine şi mâncă mai multe alimente bogate in fier si calciu şi nu te gândi atâta la băieţi laughing Good Luck!

| nobody_1518 explică:

@ Roberta14 si eu cand ametesc vad negru in fata ochilor si ma dezechilibrez dar si am tot 14 ani happy.

| Mitzu1408 a răspuns:

Caderea parului intr-o leucemie se produce datorita medicamentelor specifice acestei boli (le zice chimioterapice) asa ca in privinta asta stai linistita, leucemia nu provoaca singura caderea parului.

| Alex106923 a răspuns:

Trebuie sa bei lapte si multe lactate pentru ca lipsa de calciu si caderea parului duce la leucemie sau chiar cancer.

| Sussy a răspuns:

WoW nu stiu ce sa zic...cel mai bine ar fi sa te duci la medic sa iti dea diagnosticul nu ar trebui sa te sperii.sau daca nu mai poti de frica poti cauta informatii pe net despre leucemie.adica nu stiu/sper sa te-am ajutat cu ceva/