| cristinatanasa99 a întrebat:

Buna TPU happy, acum cateva zile mi-am pus aparat dentar fix. In cat timp dispare durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| loveisfreedom a răspuns:

Crede-ma stiu cum e.si eu am aparat de aprox 2 ani, la mine a durat o saptamana, pana m-am obisnuit dar nici nu reuseam sa inchid bine gura pentru ca era foarte strans.de fiecare data cand iti va strange aparatul te va durea nu ca in primele zile dar tot vei simti durerea.sa nu mananci alimente tari, eu si acum tai un mar in cuburi pentru a-l putea manca:p

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam intr o saptamana, dar sa nu mananci chestii tari ca vei simti durerea

| lady2in4black a răspuns:

De obicei, dupa 7 zile, pacientul este in mare masura obisnuit cu aparatul dentar. Nu mai jeneaza, aftele (daca au fost ) au disparut, dintii s-au "imprietenit" deja cu aparatul dentar.

Periodic, la fiecare schimbare de arc, senzatia de disconfort reapare pentru cateva ore. Acest lucru insa se intampla doar de 4-5 ori pe durata intregului tratament.

Prin urmare…. tratamentul in sine – NU DOARE!

| Doxiciclina a răspuns:

Cam o saptamana depinde decat de strans e aparatul dentar.