| anonim_4396 a întrebat:

Buna... peste cateva zile trebuie sa-mi pun aparat dentar=) am si eu o intrebare pentru cei care au... doare? Mersii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Doare până la 7 zile, după care durerea scade la 1/10.

| haileewatson a răspuns:

Doare putin in primele zile, vei simti o presiune asupra dintilor si va trebui sa mananci alimente foarte usoare in primele zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Operatia in sine, nu. O sa doara dupa ce ti-au pus aparatul si la fiecare activare deoarece pune presiune pe dinti incercand sa ii aduca in pozitia dorita. Durerea nu este extrem de mare dar este oarecum continua cateva zile. O sa ai o durere putin mai mare cand musti/mesteci ceva, asta in primele zile, dar oricum va trebuii sa eviti alimentele mai dure/solide.
Mai pot fi dureri la falci de la arc, daca este cazul si nu a fost scurtat cum trebuie, sau de la aparat dar asta este situational si va trebuii sa discuti cu dentistul pentru a remedia problema, daca apare.
Nu ai de ce sa iti fie frica. O sa fie mai mult enervant decat dureros.