| Anonymus123 a întrebat:

Cat timp se poarta un aparat dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Tavy100 a răspuns:

Depinde de ce problema ai si varsta. Daca ai 10-12 ani si dintii sunt usor deplasati il vei tine 6 luni, daca ai 10-12 ani si ai dintii crescuti prost ( prin gingie, sau au iesit pe celalata parte il vei tine cam 1 an.
Daca ai 12-14 ani si ai dintii deplasati 1 an, daca ai 12-14 ani si ai un dinte crescut stranb il vei tine cam 1 an si 6 luni. Si tot asa

| Empathizer a răspuns:

Nu e o perioada fixa pentru toate cazurile. In principiu, atata timp cat este necesar pentru corectarea defectului particular al persoanei in cauza. Depinde de la problema la problema.

| danyshatAT a răspuns:

Un aparat dentar trebuie sal ti 2 anihappy

| Anonymus123 explică:

Dar chiar functioneaza sau il voi tine 1000 ani degeaba? Si se vede rau cand te uiti in oglinda? Cum ati acceptat ideea?

| CocoM a răspuns:

Buna. Un aparat dentar fix se poarta in functie de problema care o ai. Eu am avut dintii foarte strambi si l-am purtat 3 ani. Dar sa nu te sperii, nu sunt dureri insuportabile. Si daca o sa iti intrebi ortodontul cat vei tine aparatul, nu-l crede laughing. Mie mi-a spus 6 luni, dupa l-am mai intrebat si mi-a zis sa treaca sarbatorile, vacanta, scoala si tot asa pana la 3 ani laughing. De aparatele mobile stiu doar ca sunt foarte proaste. Sper ca ti-am fost de ajutor