| ImNutellingYou a întrebat:

Bună TPU, acum o lună am pus o întrebare cu privire la rinichi, mai clar am avut colică renală. Am intrat să vă mulţumesc pentru răspunsuri celor care au încercat să-mi dea un sfat. Am urmat sfatul unei fete cum, că ar trebui să forţez pietrele cu perfuzii. Am fost la medicul urolog şi la fel şi el mi-a recomandat aceeaşi chestie. Am stat 1 săptămână cu tratament, perfuzii, antibiotic injectabil etc. Piatra s-a micşorat dar este tot acolo, blocată de nuştiu ce pereţi. în fine, când mi-a zis doctorul că e doar o pietricică mică am rămas uimită, la ce crize de durere am avut nu mă aşteptam să am doar una, mă aşteptam să fie o grămadă sau cel puţin o piatră mai mare, dar pietricica avea doar 3-4 mm şi acum că s-a micşorat mă gândesc că o fi ajuns la vreo 1-2 mm, presupun şi eu. Nu am mai avut dureri, mi-a făcut externarea şi a zis să nu treacă o lună fără să merg înapoi la control. Mai am doar 2 săptămâni la dispoziţie şi mi-e foarte frică deoarece doctorul a spus că, dacă nu elimin piatra până ce ajung la control, o să mă trimită la operaţie. Ce să fac? că nu mai ştiu ...de băut beau o grămadă de lichide, chiar am făcut şi efort crezând că poate se va mişca. Mai am câteva întrebări. menstruaţia are vreo legătură cu rinichii? Se poate să elimin piatra fără să, simt vreo schimbare, vreo durere? Vă mulţumesc frumooos. vă pup kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu ceai de patrunjel.
Oricum, operatia este destul de usoara mai ales daca se face laparoscopic.

| mâțaMikă a răspuns:

Poti incerca ceai de coada calului de coada soricelului de cozi de cirese si matase de porumb. s.ar putea sa iti dispara de tot. incearca