| AlexIm123 a întrebat:

Salut! Am o colica renala, mai exact o piatra de 4mm plecata f și mi s-a prescris, nospa, tador, cystone și fokusin, problema e că nu știu dacă tador și nospa se pot lua împreună sau la ore distanta? Mulțumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nospa este un medicament care se ia de obicei la durere, si ceilalti care nu au probleme renale il pot lua la nevoie
Ma gandesc ca si in cazul tau se poate aplica metoda celor minim 1-2 ore intre medicamente deci poti lua tador si nospa dar cu o pauza de 1-2 ore intre ele minimum
Faptul ca ti-a fost recomandat asta de un medic arata din start ca ele sunt compatibile adica nu se exclud una pe alta!

Poti vedea si pe prospect ca tador nu are la contraindicatii nospa!
https://comenzi.farmaciatei.ro/......ie-p345468

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Citeste prospectul medicamentului si vezi acolo cum trebuie luat, in principiu se iau de 3 ori pe zi dimineata la prinz si seara nu le iei toate odata, lasi cîteva ore pauza intre un medicament si celalalt, ca sa aiba timp sa actioneze

| Standt a răspuns:

Ti s-a prescris? Atunci, da. Dar daca intrebi inseamna ca te-ai gandit tu sa le iei pe toate alea. Citeste prospectele la fiecare.