| Sjan a întrebat:

Buna TPU, acum o saptamana am decis sa mananc foarte rar sau chiar deloc timp de 2 saptamani. (am anemie) Dupa o saptamana a inceput sa ma doara pieptul si inima. Intrebarea mea este daca mai pot continua sa nu mananc sau nu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mananc foarte rar sau chiar deloc timp de 2 saptamani. (am anemie)"

sună la 112 cât incă mai poți!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Comportamentul alimentar este reglat de senzația de foame, de obiceiurile zilnice.
Mai poate fi reglat de lipsa de alimente, nu ai ce mânca, nu mănănci.
Mai poate fi reglat voluntar cu diverse motivații. Post religios, post terapeutic, greva foamei,
Mai sunt tulburări nervoase care pot determina abținerea de la alimente sau consumul lor excesiv.
Alimentația este necesară ca să putem trăi.
Ceea ce faci dta pare a fi nesănătos. Dacă continui așa riști să îți pierzi sănătatea, chiar și viața. Am avut o rudă mai îndepărtată care așa a pățit. Nu a mai mâncat din motivele ei, și în final i-a scăzut așa de tare imunitatea, încât o gripă a dat-o gata, la 35 de ani.

| Fatamuntilor a răspuns:

AR fi fost interesant de stiut cati ani ai si de ai luat aceasta hotarare!
Precum o masina, corpul are nevoie de combustibil sa functioneze!
Evident ca ai probeme.Mai ales la amnenie. Pune mana si mananca daca nu vrei sa ai probleme si restul organelor.
REPET! Oricare ar fi motivele pentru care ai ales sa nu mananci, amnemia e un motiv bun pentru a renunta la asta.
Intreaba medicul
Intreaba duvonicul
intraba parintii
si nu in ultimul rand fa-ti analize!