| MeryHojda2001 a întrebat:

Am 1.52 de cm si am vrea sa aflu ce greutate ar trebui sa am.

FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

S-ar spune că greutatea ideală unei fete este înălțimea acesteia minus 10.
Drept exemplu să luăm înălțimea ta:
(1,) 52 - 10 = 42 kg
*Ce este în paranteză (1,) îl omiți, pur și simplu nu îl pui în calcul.
Iar din acest calcul ar trebui să vezi câte kg ar trebui să ai.
Deci, așa-zisa „greutate ideală" pentru fetele cu înălțimea de 1, 52 este de 42 kg.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Asta o vorbești cu un medic de copii, nu cu noi.
Oricum mai puțin de 52 de kg, dar cât exact, depinde de vârstă și de starea ta generală de sănătate... de aia ți- am zis să vorbești cu un medic de copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cantarindu-te pe cantar.
Ar trebui sa ai 42 de kilograme la aceasta inaltime.
Asta-i greutatea ideala.
Te pup!

| AriadnaTPU a răspuns:

Ar trebui sa ai 42.5kg