| anonim_4396 a întrebat:

Am 11 ani, 1.40 inaltime si 38 kg, este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este OK :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 42, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 4-5 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Da, poţi face sport să te mai înalţi, mănânci sănătos şi să înveţi bine, e absolut normal

| Andreea_Monica_1978 a răspuns:

Eu zic ca e ok, eu am 12 ani si jumatete, 1.39 si 40 de kg ( Pitica slaba laughing )

| anonim_4396 explică (pentru Andreea_Monica_1978):

Ehh..Fiecare in felul lui, toti suntem frumosi, si stii cum e fraza:„ Fetele scunde sunt cele mai dragute"
Si eu sunt pitica clasei laughing

| Ion_Stefan_2001 a răspuns:

Nu este normal

| SerAdr a răspuns:

Da, la 11 ani e ok, vei mai creste in anii urmatori.